Një sy mbyllur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Një sy mbyllur (2012) është një komedi me regji dhe skenar të Andamion Murataj,e cila nxjerr në pah fenomene të kulturës shqiptare si gjakmarrja,martesa me mblesëri,etj.

Regjisori dhe ekipi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Regjisori: Andamion Murataj
 • Skenari: Andamion Murataj
 • Fotografia: Andamion Murataj,Royals Elezaj
 • Motazhi: Blerti Murataj
 • Muzika: Duke Bojadziev
 • Zëri: Herion Mustafaraj,Gledis Bica
 • Skenografia: Violana Murataj
 • Në role: Luan Bexheti, Anisa Dëma, Gjon Kola,Adriatik Guri, Xhevahir Zeneli, Shqipri Kelmendi, Mevlyd Osmani
 • Producent: Andamion Murataj
 • Prodhuar nga:Lissus Media-Al, Edit 4-USA, Producers Club of Manhattan-USA
 • Financuar nga: Qendra Kombëtare e Kinematografisë/ANCC

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhon Ukdedaj,një shqiptaro-amerikan dhe protagonisti i kësaj komedie vjen nga Bronksi i Nju Jork për herë të parë në Shqipëri për të gjetur nuse,por fillimisht i duhet të marrë gjakun e gjyshit të tij.

Gjatë kohës që kerkon gjaksin,Xhoni njeh Shqipërinë e cila shfaqet tërësisht ndryshe nga cfarë ai kishte imagjinuar. Pikërisht në momentin që Xhoni është në prag të përmbushjes së misionit,gjaksi është ai që veten në rrezik për të ndihmuar Xhonin.