Jump to content

Njeriu i shpellave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Le Moustier Neandertalët (Charles R. Knight, 1920).

Njeriu i shpellave është një personazh aksionar përfaqësues i njerëzve primitivë në Paleolitik. Popullarizimi i këtij lloji daton në fillim të shekullit të 20-të, kur Neandertalët u përshkruan me ndikim si "simian" ose "majmun" nga Marcellin Boule dhe Arthur Keith.

Termi "njeri i shpellave" ka ekuivalentin e tij taksonomik në klasifikimin binomial tashmë të vjetëruar të Homo troglodytes (Linnaeus, 1758).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]