Nomenklatura (biologji)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nomenklaturabiologji është sistemi i emrave shkencorë për gjallesat dhe rregullave për krijimin dhe përdorimin e tyre.

Qëllimi kryesor i rregullave nomenklaturës është garantimi i nevojshëm i saktësisë dhe qartësisë së emërtimeve shkencore.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]