Homo sapiens

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Disambig.svg
Homo sapiens
Akha cropped hires.JPG
Mashkull dhe femër H s. sapiens(Akha në veri të Tajlandës, fotografi e vitit 2010)
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Homo
Lloji:
Emri binomial
Homo sapiens
Linnaeus, 1758
Nënllojet

H. s. sapiens
H. s. idaltu
H. s. neanderthalensis(?)
H. s. rhodesiensis(?)
(propozime të tjera)

Homo sapiens është emri sistematik që përdoret në taksonomi (e njohur edhe si nomeklatura binomiale) për të vetmin lloj ekzistues njerëzor. Emri është nga latinishtja që përkthehet si "njeri i mençur" dhe u prezantua në 1758 nga Carl Linnaeus (i cili është vetë edhe mostra e tipit).

Llojet e zhdukura të gjenit Homo përfshirë edhe H. erectus, që ekzistonin që nga 1.8 deri 0.1 milion vite para, dhe një numër i llojeve të tjera (nga disa autorë konsiderohen si nënlloje të H. sapiens ose H. erectus). H. s. idaltu (2003) është propozuar si një nënlloj i zhdukur i H. sapiens.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Global Mammal Assessment Team (2008). "Homo sapiens". The IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2008: e.T136584A4313662. doi:10.2305/IUCN.UK.2008.RLTS.T136584A4313662.en. Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2017. Marrë më 12 janar 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)