Norfolk (Virginia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Norfolk
Norfolk
Qytet
Motoja Crescas
noform
Pamje nga Norfolku
Stema_figura
Emblema e Norfolkut
Vendndodhja
Norfolk is located in SHBA
Norfolk
Norfolk

Koordinatat: 36°51′2″V 75°58′40″P / 36.85056°V 75.97778°P / 36.85056; -75.97778

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Virginia
Qarku Qytet i Pavarur
Kryetari i Bashkisë Paul D. Fraim
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 250 km2
Lartësia 6 m (m.n.d.)
Popullsia (2013) 246.392 banorë
Dendësia 1.733 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1682
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Kodi Postal 23501-23515, 23517-23521, 23523, 23529, 23541, 23551
Prefiksi 757
Koordinatat 36° 51′ 2″ Veri

75° 58′ 40″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.norfolk.gov
Vendndodhja e Norfolkut në Virxhinia

Norfolk është qyteti i dytë më i madh i shtetit të Virxhinias, në Shtetet e Bashkuara. Ai është një qytet i pavarur dhe nuk është pjesë e ndonjë qarku. Popullsia brenda kufijve të qytetit në vitin 2013 ishte 246.392 banorë.