Numan Ali Han

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan është folës amerikanë dhe themelues i Bayyinah dhe institucioni për studime të gjuhës arabe dhe Kuranit.

Ai e themeloi Bayyinah në vitin 2006, pas shërbimit si profesor i gjuhës arabe në kolegjin Nassau.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nouman Ali Khan lindi më 1978 në Berlin, Gjermani. Ai e filloi edukimin në arabisht në Riad, Arabi Suadite dhe vazhdoi në Pakistan. Gjuhën arabe e filloi më 1999 në SHBA.