Jump to content

Nusa Tengara Perëndimore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nusa Tengara Perëndimore
Nusa Tenggara Barat
Plazhi Malibu në Lombok, Nusa Tengara Perëndimore
Plazhi Malibu në Lombok, Nusa Tengara Perëndimore
Location of Nusa Tengara Perëndimore
Popullsia
 • Gjithsej4,500,212
Faqja zyrtarewww.ntbprov.go.id

Nusa Tengara Perëndimore (Indonezisht: Nusa Tenggara Barat - NTB) është provincë e Indonezisë. Qyteti më i madh sipas sipërfaqes është Bima me 222,25 km2, ndërsa sipas popullsisë është Mataram me 402,926 banorë sipas vitit 2010. Dy ishuj më të mëdha në provincë janë Lombok në perëndim dhe Sumbawa në lindje.

Nusa Tenggara Perëndimore ka dy lloje të peizazhit. E para është ishulli i Lombokut me bregdetin mjaft të drejtë, me pjesën qendrore në lindje në formën e maleve dhe ultësira bregdetare në lindje. E dyta është ishulli Sumbawa me një bregdet të frikshëm për shkak të shumë kryqe dhe gjire, dhe pjesa qendrore është e mbuluar me kodra dhe male gëlqerore.

Selong (qytezë në ishullin Lombok) është një qytet që ka lartësinë më të lartë, që është 148 metra mbi nivelin e detit, ndërsa Raba më e ulët në 13 metra mbi nivelin e detit. Nga shtatë malet në ishullin e Lombokut, Mali Rinjani është mali më i lartë me një lartësi prej 3.775 metra, ndërsa Mali Tambora në Sumbawa është mali më i lartë me një lartësi prej 2.851 metra.

Ashtu si pjesa tjetër e Indonezisë, NTB ka një klimë tropikale. Bazuar në statistikat e institutit meteorologjik, temperatura maksimale në vitin 2001 shkonte nga 30.9 në 32.1 °C dhe temperatura minimale shkonte mes 20.6 dhe 24.5 °C. Temperaturat më të larta ndodhin në shtator dhe më të ulëtat janë në nëntor. Duke qenë tropikale, NTB ka një lagështi relative mesatare të lartë, e cila është midis 48 dhe 95%.

Nusa Tenggara Perëndimore ka reshje relativisht të pakta në krahasim me rajonin perëndimor të Indonezisë. Reshjet maksimale të shiut në provincë ndodhin në janar dhe reshjet minimale të shiut ndodhin në gusht.