Jump to content

Nuselala e vogël

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nuselala.

Nusela e vogël (Mustela nivalis), nuselala e zakonshme ose thjesht nuselala është anëtari më i vogël i gjinisë Mustela, familjes Mustelidae dhe rendit Carnivora.[1] Është vendas në Euroazi, Amerikën e Veriut dhe Afrikën e Veriut, dhe është prezantuar në Zelandën e Re, Maltë, Kretë, Azores dhe São Tomé. Është klasifikuar si shqetësimi më i vogël nga IUCN, për shkak të shpërndarjes së tij të gjerë dhe popullsisë së madhe në të gjithë hemisferën veriore.

Nusela më e vogël ndryshon shumë në madhësi në gamën e saj. Trupi është i hollë dhe i zgjatur, dhe këmbët dhe bishti janë relativisht të shkurtër. Ngjyra ndryshon gjeografikisht, si dhe lloji i pelazhit dhe gjatësia e bishtit. Sipërfaqja dorsale, krahët, gjymtyrët dhe bishti i kafshës janë zakonisht një nuancë kafeje ndërsa pjesët e poshtme janë të bardha. Vija që përcakton kufirin midis dy ngjyrave është zakonisht e drejtë. Në lartësi të mëdha dhe në pjesën veriore të shtrirjes së saj, veshja bëhet e bardhë e pastër në dimër. Tetëmbëdhjetë nënspecie janë të njohura.

Brejtësit e vegjël përbëjnë pjesën më të madhe të dietës së nuseve më të vogla, por gjithashtu vret dhe ha lepuj, gjitarë të tjerë dhe herë pas here zogj, vezë zogjsh, peshq dhe bretkosa. Meshkujt i shënojnë territoret e tyre me sinjale nuhatjeje dhe kanë zona ekskluzive të shtëpisë që mund të kryqëzohen ose të përfshijnë disa vargje femrash. Nusela më e vogël përdorin vrima para-ekzistuese për të fjetur, për të ruajtur ushqimin dhe për të rritur të vegjlit e tyre. Mbarështimi bëhet në pranverë dhe verë, dhe ka një pjellë të vetme prej rreth gjashtë komplete të cilat rriten ekskluzivisht nga femra. Për shkak të madhësisë së saj të vogël dhe natyrës së ashpër, nuselalë më e vogël luan një rol të rëndësishëm në mitologjinë dhe legjendën e kulturave të ndryshme.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Valkenburgh, B.V.; Wayne, R.K. (2010). "Carnivores". Current Biology. 20 (21): R915–R919. doi:10.1016/j.cub.2010.09.013. ISSN 0960-9822. PMID 21056828. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)