Oaxaca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Oaxaca harta.

Oaxaca esht nji shtet federal i Meksikes.Esht formuar nga 570 komuna dhe ndodhet ne veri-perendimin te meksikes. Shteti ka 3,801,962 banor dhe nji siperfaqje prej 93,952 km².Qyteti me i banuar kryeqyteti esht Oaxaca de Júarez.