Jump to content

Obelix

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Obelix është personazh fiktiv dhe protagonist i serisë komike franceze Asterix. Ai punon si skulptor i mengjirit dhe shpërndarës, dhe është mik i mirë i Asterix. Obelix është vënë në dukje për trashje, menhiret që mbart rreth shpinës dhe forcën e tij mbinjerëzore. Ai është i vetmi gal në fshatin Asterix, i cili është gjithmonë i fortë, pasi ai ra në kazan me ilaç magjik kur ai ishte një djalë i vogël. Për shkak të fuqisë tashmë të madhe të Obelixit, atij nuk i lejohet të pijë potions magjike kurrë më shumë, shumë për të zhgënjyer. Karakteristika të tjera janë mendimi i tij i thjeshtë, dashuria dhe kujdesi për qenin e tij Dogmatix, zemërimi i tij kur dikush i referohet atij si "i trashë", entuziazmin e tij për gjuetinë dhe hahet derrat e egër dhe rrahjen e romakëve. Fraza e tij e kapur është: "Këta romakë janë të çmendur", edhe pse zakonisht i konsideron kombësitë e tjera po aq të çuditshme.

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është një njeri i madh që nuk e sheh veten si të trashë, duke preferuar eufemizmave të tilla si të qenit "i mbuluar mirë" ose të kesh një gjoks që "ka rënë pak". Obelix është kaq i mohuar për këtë çështje, saqë zakonisht nuk e vë re kur njerëzit e tjerë i referohen atij si "të trashë", dhe shpesh tregon konfuzion të plotë mbi të cilin njerëzit që i referohen të trashë. Kur ai kupton se aluzionet bëhen në emër të tij, ai fluturon në zemërim dhe fillon të rrahet nga personi që e ka thënë atë. Ndonjëherë, kur ai është në një gjendje shpirtërore të keqe, vetëm dëgjimi i fjalës "i trashë" mund ta zërë shpejt atë. Duke qenë i quajtur i trashë ose duke u lënë të kuptohet se është i trashë, është një nga shkaqet kryesore të konflikteve mes Asterix dhe Obelix që çon në konflikte më të zhvilluara në të cilat duhet të punojnë së bashku. Edhe pse ata zakonisht thjesht fyejnë njëri-tjetrin gojarisht, ato në mënyrë të pashmangshme e përbëjnë shpejt. Gjithashtu në albumet e mëparshme, Obelix ka një përkrenare të bardhë dhe një rrip me ngjyrë të gjelbër, ashtu si Asterix.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Obelix është zemërmirë, por shoqërisht i paaftë - ndoshta sepse forca e tij do të thotë se të tjerët duhet t'i përshtaten atij në vend të anasjelltas. Ai ende nuk është plotësisht i vetëdijshëm për forcën e tij dhe pothuajse pandërprerë thyen çdo derë që troket lehtë. Ai nuk është i vetëdijshëm se të tjerët nuk e ndajnë forcën e tij mbinjerëzore dhe tregojnë surprizë të madhe kur të tjerët janë të shtypur nga ajo që ai e quan "një mengjir të vogël" ose kur Asterix përpiqet t'i shpjegojë atij se një qen i vogël si Dogmatix nuk mund të heqë një mengjir. Ai gjithashtu ka pak interes në lëndët e arsimimit formal apo ndjekjeve intelektuale, meqë forca e thjeshtë zakonisht zgjidh problemet e tij; ai në përgjithësi lë ndonjë vendim në Asterix.

Pasionet e tij në jetë janë të varura me Asterix, duke mposhtur legionarët romakë (dhe herë pas here duke mbledhur helmetat e tyre), duke ngrënë derr të pjekur dhe duke bërë dhe mbante mengjirë. Ashtu si Asterix, Obelix është beqar, por ai është goditur lehtësisht nga një fytyrë e bukur. Ai strehon një shkatërrim të pashpresë në Panacea, bija e Soporifix (një nga fshatarët e tjerë), dhe herë pas here femra të tjera të reja, më së shumti znj. Geriatrix (e cila e zemëron burrin e saj). Megjithatë, mund të mendoni se ai do të gjejë një bashkëshort dhe do të ketë fëmijë që në Asterix and the Class Act, ai është treguar themeluesi i një dinastie të gjatë të luftëtarëve francezë që zgjati edhe në shekullin e 20-të.

Ushqimi i preferuar i Obelix është derri i egër që ai zakonisht gjuan me Asterix, por ai ka një oreks të pangopur dhe do të përpiqet të hajë pothuajse asgjë me pak përjashtime. Në fakt, ai ha arra dhe oysters në predhë, dhe është plotësisht i pavetëdijshëm për ushqime me erëza dhe helm. Megjithatë, kur konsumon alkool, ai bëhet shumë i dehur shumë shpejt. Megjithëse ka shtëpinë e tij, Obelix herë pas here shfaqet duke qëndruar gjatë natës në Asterix.

Fraza e tij tregtare është "Këto romakë janë të çmendur" (Frëngjisht: "Ils sont fous ces romains": në përkthimin italian është "Sono pazzi questi Romani", e cila mund të shkurtohet në SPQR, motoja e Romës), megjithëse ai ka aplikuar një variant e tij për gati çdo grupi që ai takon në udhëtimet e tij. Kjo është një parodi e citatit "Këto Gauls janë të çmendur", që Jul Çezari shkëlqyeshëm tha duke përshkruar stilin luftarak të Gaulit gjatë pushtimit të tij në rajon.

Fuqia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshe nga fshatarët e tjerë, Obelix nuk ka nevojë për të pirë potionin magjik të druidit që jep forcë mbinjerëzore, sepse ai u fut në kazan si një fëmijë dhe efekti i tij mbi të u bë i përhershëm. Historia e atij incidenti është treguar në How Obelix Fell in Magic Potion kur ai ishte një djal i vogël. Meqë ky efekt nuk ishte menduar apo pritej, Getafix refuzon të lejojë atë edhe një rënie tjetër, përveçse në rrethanat më të rrepta (qoftë nga frika për jetën e tij, ose nga frika për jetën e të tjerëve, nëse forca e pavëmendshme dhe e pakoordinuar bëhet më e fortë), e cila e bezdizon shumë. (Në Asterix dhe Obelix të gjithë në Det, zbulohet se shumë nga ilaçet mund ta kthejnë pijanecin në gur, saktësisht se sa nuk dihet, por një kuti e tërë sigurisht do ta bëjë këtë mashtrim. pasi Obelix nuk u kthye në gurë si fëmijë). Sidoqoftë, në Asterix dhe Kleopatra, Getafix i jep atij disa pika kur hap një derë në Laboratorin e Piramidës së Madhe (që edhe Obelix nuk mund të qëndrojë i hapur), dhe kjo rrit fuqinë e tij më tej, por në pikën e tij dhe ai madje nuk e vë re çdo ndryshim.

Obelix ndonjëherë shfaq pikëpamje të përdredhur, sidomos kur bëhet fjalë për marrëdhëniet ndërmjet Galit dhe Romakëve. Sa i përket atij më shumë Romakëve, ai mund të rrahë më mirë dhe askush nuk duhet ta mohojë këtë, as vetë viktimat romake "egoiste":

  • Asterix në Britani, ai hedh poshtë pretendimin se romakët kanë pushtuar Britaninë; ai beson se britanikët zvarritën romakët atje për të pasur gjithë kënaqësinë për veten e tyre.
  • Asterix në Korsikë, zbulohet se fshatarët sulmojnë romakët të paktën një herë në vit për të festuar fitoren Gaulish në Gergovia. Kur romakët largohen nga kampet e tyre për të shmangur sulmet, Obelix e sheh këtë sjellje si të çmendur dhe të dëmshme për marrëdhënien e tyre "miqësore".
  • Asterix dhe Obelix Të gjithë në Det, ai ka një ëndërr (ose makth si ai e vë) në të cilën romakët të dalin nga Gauli. Ai është i tmerruar nga ideja e një ëndrre të tillë që po vjen e vërtetë. Ai gjithashtu deklaron se ideja e paqes me romakët është fyese ndaj kujtimit të Vercingetorix. Më shumë gjasa është fakti se paqja do të thotë se ai nuk do të jetë në gjendje t'i bashkohet më Romakëve, një perspektivë që ai ka frikë. Ai pastaj komenton mbi "kuptimin" e mirë të romakëve në sulmin ndaj fshatit.
  • Lufta civile romake midis Cezarit dhe Pompeut përmban në Asterix dhe Aktorja. Kur ai dëshmon një betejë mes trupave romake, Obelix murmuron "Çfarë humbjeje!". Por kjo nuk është aq shumë për jetën e humbur si faktin se kjo do të thotë se ai ka më pak Romakë që të godasë vetë.

Live-action[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Obelix në të gjitha filmat live-action u portretizua nga aktori Gérard Depardieu.