Oceanside, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Oceanside, California
Anglisht : City of Oceanside
qytet
noform
Oceansides Tyson St. Park beach
Stema_figuraFlag of Oceanside, California.png
Vendndodhja
Oceanside, California is located in SHBA
Oceanside, California
Oceanside, California

Koordinatat: 33°12′42″V 117°19′33″P / 33.21167°V 117.32583°P / 33.21167; -117.32583

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku Stampa:Flagicon image</ref> San Diego
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 109.231 km2
 •  tokësore 106.798 km2
 •  ujore 2.433 km2
Lartësia 20 m (m.n.d.)
Popullsia 167086 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi July 3, 1888[1]
Zona Kohore Pacific−8
Verore PDT−7
Kodi Postal 92049, 92051, 92052, 92054, 92056–92058
Prefiksi 442/760
Koordinatat 33° 12′ 42″ Veri

117° 19′ 33″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ci.oceanside.ca.us

Oceanside, California (City of Oceanside) është një qytet në qarkun Stampa:Flagicon image</ref> San Diegoshtetit federal California, SHBA. Në Oceanside, California jetojnë 167086 banorë (2010)[2]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 109.231 km2 (42.174 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 20 m (66 ft).[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "California Cities by Incorporation Date". California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali (Word) më 3 nëntor 2014. Marrë më 11 shkurt 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Oceanside (city) QuickFacts". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2012. Marrë më 11 shkurt 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Oceanside". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më janar 3, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Oceanside, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale