Odra (Kompjuter)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Odra No. 1305, 1974

Odra ishte një linjë kompjuterash të prodhuara në Vrocuav Poloni.

Prodhimi i tyre filloi në vitet 1959-1960. Modelet 1001, 1002, 1003, 1013, 1103, 1204 ishin të ndërtimit origjinal polak. Modelet 1304 dhe 1305 ishin homologë funksionale të ICL 1905 dhe 1906 për shkak të marrëveshjes së softuerit. [1] Modeli i fundit ishte 1325 bazuar në dy modele nga ICL.

Emri vjen nga lumi Odra që rrjedh nëpër qytetin e Wroclaw.

Kompjuterët u ndërtuan në fabrikën e prodhimit Elwro, e cila u mbyll në vitin 1989.

ODRA-1002 ishin të aftë vetëm për 100-400 operacione për sekondë.[2]

Në vitin 1962, Witold Podgórski, një punonjës i Elwro, arriti të krijojë një lojë kompjuterike në një prototip të ODRA-1003; ajo ishte një përshtatje e një varianti të Nim, siç përshkruhet në filmin "Viti i kaluar në Marienbad". Kompjuteri mund të luante një lojë të përsosur dhe u garantohej fitorja. Loja nuk u shpërnda kurrë jashtë kompanisë Elwro, por versionet e tij u shfaqën diku tjetër. Ishte ndoshta loja e parë kompjuterike polake në histori.[3]

Sistemi operativ i përdorur nga ODRA-1204 quhet SODA. Është projektuar për të punuar në një kompjuter të vogël pa ruajtje magnetike dhe mund të kryejë ngarkimin dhe ekzekutimin e programeve simultane.[4]

Një kompjuter ODRA 1204 u përdor nga një ekip në Leningrad për të zhvilluar një përpilues ALGOL 68 në vitin 1976. ODRA 1204 drejtoi analizën e sintaksës, gjenerimi i kodeve u zhvillua në një IBM System / 360.

Deri në 30 prill të vitit 2010 kishte ende një ODRA 1305 që punonte në stacionin hekurudhor në Wrocław Brochów [5]Sistemi u mbyll në orën 22:00 të mëngjesit [6] dhe u zëvendësua me një sistem kompjuterik bashkëkohor. Pak Odrat janë vendosur në ekspozitë në muze dhe të paktën njëri është ende funksional dhe i mirëmbajtur nga nxënësit e shkollave elektrike që krijuan një klub tifoz rreth makinës.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bronisław Obirek "Maszyny analityczne organizacja zmechanizowanego obrachunku" Wydawnictwo Naukowo Techniczne, Warszawa 1970 r.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "ODRA 1305". Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2010. Marrë më 10 mars 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Jadwiga Dutkiewicz (2003). "MIECZYSŁAW Warmus". Përkthyer nga Dr. Adam Rustowski (bot. 1st). Wollongong: 1–149. ISBN 0-646-46844-8. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Kluska, Bartłomiej; Rozwadowski, Mariusz (2011). Bajty polskie (në polonisht). Łódź: Samizdat Orka. fq. 6. ISBN 978-83-927229-1-5.
  4. ^ Władysław M. Turski (1968). "SODA—A Dual Activity Operating System". The Computer Journal. 11 (2): 148–156. doi:10.1093/comjnl/11.2.148. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Jacek Bomersbach (25 prill 2008). "Zabytkowa Odra pracuje na stacji kolejowej". Alert24.pl (në polonisht). Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2008. Marrë më 26 prill 2008.
  6. ^ Adam Urbanek (3 maj 2010). "Wyłączono ostatni komputer Odra w Polsce!". Computerworld. Marrë më 30 maj 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)