Ofelia Hooper

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ofelia Hooper Polo
Lindi më 13 Nëntor 1900(1900-11-13)
Vendlindja Las Minas, Panama
Vdiq më 23 Shtator 1981 (80 vjeç)
Vendvdekja Panama
Kombësia Panameze
Nënshtetësia Panameze
Arsimimi Universidad de Panamá
Profesioni sociologe, poete, profesoreshë, hulumtuese, dhe aktiviste
E njohur për  Sociologji
Prindër Maurice Hooper dhe Olimpia Polo Valdés

Ofelia Hooper Polo (Las Minas, Panama, 13 nëntor 1900 – 23 shtator 1981) ishte një sociologe panameze, poete, profesore, studiuese, dhe aktiviste e të drejtave civile.[1][2]

Ajo ishte vajza e Maurice Hooper dhe Olimpia Polo Valdés.[1] Ajo ka punuar në disa media të shtypura në Panama, duke përfshirë La Antena (1931) dhe Frontera (1937); ajo gjithashtu ka qenë redaktore e Primicias në vitin 1927.[1] Së bashku me Eda Nela, ajo ishte një nga përkrahësit e parë të avantgardes në poezinë panameze.[3]

Ajo ishte një nga pionierët e fushës së sociologjisë në Panama, së bashku me Demetrio Porras (1898-1972) dhe Georgina Jiménez de López (1904-1994).[4][5] Ajo ishte gjithashtu një studiuese pioniere e bujqësisë panameze.[1]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Aspektet e jetës shoqërore rurale në Panama (spanjisht: Aspectos de la vida social rural de Panamá) (1945)
  • Skicë e njeriut rural panamez (spanjisht: Semblanza del hombre rural de Panamá) (1969)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d "Ofelia Hooper". En caribe: Enciclopedia de historia y cultura del Carible (në spanjisht). Marrë më 16 gusht 2013.
  2. ^ Conte Porras, Jorge (1990). Requiem por la Revolución (në spanjisht). f. 636.
  3. ^ del Saz, Agustín (1974). Antología general de la poesía panameña (siglos XIX-XX) (në spanjisht). Editorial Bruguera. f. 604. ISBN 978-840-203-783-1.
  4. ^ University of Panama Commission on the Centennial Anniversary of the Republic (2004). Panamá: Cien años de República (në spanjisht). Manfer. f. 489. ISBN 978-996-260-839-4.
  5. ^ Figueroa Navarro, Alfredo (1983). El Desarrollo de las ciencias sociales en Panamá (në spanjisht). University of Panama. f. 535.