Oleh Sencov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oleg Sentsov

Oleg Gennadijeviç Sencovi (Ukrainas: Олег Геннадійович Сенцов, Oleh Hennadijovyç Sencov) është regjisor dhe shkrimtar ukrainas, i lindur në Krime, i njohur për filmin e tij të vitit 2011, Gamer. Pas aneksimit rus të Krimesë, ai u arrestua në Krime dhe u dënua me 20 vjet burg nga gjykata ruse, me akuza për komplotimin e akteve terroriste. [1] Dënimi u përshkrua gjerësisht si i fabrikuar ose i ekzagjeruar. Më 14 maj 2018, ai mbajti një grevë urie të hapur, duke protestuar për burgosjen e 65 të burgosurve politikë ukrainas në Rusi dhe duke kërkuar lirimin e tyre.[2][3]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sentsov u lind më 13 korrik 1976 në Simferopol, Oblast Krime, Republiken Sovietike Socialiste Ukrahinase. [4][5][6]Në vitet 1993-1998 ai ishte student i ekonomie në Kiev dhe më pas mori kurse në regji filmi dhe si skenarist në Moskë. [4] Filmat e tij të parë të shkurtër ishin "Dita e përsosur për bananefish" (2008) dhe The Horn of a Bull (2009). [4] Gamer, filmi i tij i parë i njohur, debutoi në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Roterdam në 2012. Suksesi i tij në këtë dhe në festivale të tjera i ndihmoi atij të siguronte fonde për tiparin e ardhshëm Rhino, prodhimi në të cilin u shty për shkak të punës së tij me lëvizjen protestuese Euromaidan. Ishte planifikuar të fillonte të xhirimet në verën e vitit 2014. [8] Pas shpërthimit të protestave të Euromaidanit në Nëntor 2013, Sentsov u bë një aktivist i "AutoMaidan" dhe gjatë krizës së Krimesë të vitit 2014 ai ndihmoi për të ofruar ushqime dhe furnizime për ushtarakët ushtarakë ukrainas të bllokuar në bazat e tyre të Krimesë. Sentsov deklaroi se nuk e njihte aneksimin rus të Krimesë. It was scheduled to begin shooting in the summer of 2014.[7]

Arrestimi dhe gjygji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sentsov u arrestua më 11 maj 2014 në Krime, me dyshimin për "komplotimin e akteve terroriste". [8] Me Gennady Afanasyev, Alexei Chirnigo dhe Aleksandër Kolchenko, ai u bë një nga katër qytetarë ukrainas të mbajtur nga Shërbimi Federal i Sigurisë i Rusisë, i cili i akuzoi se ata kërkonin për të kryer sulme terroriste në ura, linja elektroenergjetike dhe monumente publike në Krime dhe qytetet Simferopol, Jaltë dhe Sevastopol. Këto akuza dënohen me deri në 20 vjet burg. [8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ukrainian Filmmaker Remains Behind Bars Despite Growing Support , Radio Free Europe/Radio Liberty (June 26, 2014)
  2. ^ Grater, Tom (25 gusht 2018). "Oleg Sentsov 12 days into hunger strike". Screen Daily. Marrë më 28 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Ten reasons you should give a damn why Oleg Sentsov's hunger strike matters". Meduza. 8 qershor 2018. Marrë më 10 qershor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Stampa:Nl icon Short Bio, International Film Festival Rotterdam
  5. ^ "Almodovar, Leigh petition Putin on jailed Ukrainian Oleg Sentsov". Los Angeles Times. 10 June 2014.
  6. ^ Stampa:Uk icon Ministry invites to join the rally in support Sentsov, Ukrayinska Pravda (13 July 2017)
  7. ^ Stampa:Uk icon The Court extended the arrest in Moscow Ukrainian director, Ukrayinska Pravda (7 July 2014)
  8. ^ a b Stampa:Uk icon Oleg Sentsov: I was tortured and humiliated, Ukrayinska Pravda (7 July 2014)