Jump to content

Olivera Despina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cari Lazar dhe familja e tij

Mileva Olivera Lazarević, Despina Hatun (lindur në 1372-1444) ishte vajza më e vogël e Lazarit të Serbisë dhe Princeshës Milica, si dhe gruaja e Sulltan Osmanit Bayezid I, me të cilin u martua pas Luftës në Kosovë në 1389, në shenjë pajtimi dhe paqeje midis dinastive osmane dhe dinastisë Lazarević. Pas martese ajo mori titullin Despina Hatun.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Olivera Despina Hatun lindi në 1372, vajza më e vogël e Princit Lazar dhe Princeshës Milica të Serbisë. Mamaja e saj ishte pasardhëse e Princit Stefan Nemanja, themelues I dinastisë Nemanjić si dhe kushuriri i katërt nga Perandoria Dušan e Serbisë. Olivera kishte rreth katër motra, Mara ( mamaja e despotit serb Đurađ Branković), Dragana, Teodora dhe Jelena (mamaja e Balša III, udhëheqësi I Zeta) si dhe dy vëllezërit, despoti serb Stefan dhe Vuk Lazarević. Pas betejës së Kosovës në 1389, Olivera u dërgua në haremin e Sultanit Bayezid I, ku qëndroi për 12 vitet e ardhshme dhe u bë një nga katër gratë e sulltanit (përveç konkubinave). Pavarësisht martesës së saj, ajo nuk u konvertua kurrë në myslimane. Ajo pati një influencë shumë të madhe tek sulltani, I cili ndihmoi popullin nga ajo vinte, vendin si dhe familjen për ti bërë balllë kohërave turbulente.

Në betejën e Ankarasë në 20 qershor 1402, Olivera dhe Bayezid u rrëmbyen prej Timurit. Ajo u lirua në 1403, pas vdekjes së bashkëshortit të saj në robëri.

Ajo e kaloi pjesën e mbetur të jetës në gjykatën e vëllait të saj Stefan në Beograd si dhe në atë të motrës së saj Jelena në Herceg Novi. Olivera u largua nga jeta pas vitit 1444.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]