Omak, Washington

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Omak, Washington
Anglisht : City of Omak
qytet
noform
The townsite of Omak Rock in the foothills of the Okanogan Highlands adjacent to Omak Lake
Flamuri_figura
Vendndodhja
Omak, Washington is located in SHBA
Omak, Washington
Omak, Washington

Koordinatat: 48°24′45″V 119°32′15″P / 48.41250°V 119.53750°P / 48.41250; -119.53750

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Washington
Qarku Okanogan
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 257 m (m.n.d.)
Popullsia 4845 banorë (2010)
Dendësia 545.4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi January 1, 1907
Zona Kohore PST-8
Verore PDT-7
Kodi Postal 98841
Prefiksi 509
Koordinatat 48° 24′ 45″ Veri

119° 32′ 15″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.omakcity.com

Omak, Washington (City of Omak) është një qytet në qarkun Okanoganshtetit federal Washington, SHBA. Në Omak, Washington jetojnë 4845 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 545.4 banor/km2 (1412.5 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (3.5 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 257 m (843 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Omak, Washington – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale