Omar al-Muhtar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Omer El-Muhtari

Omer el-Muhtar Muhammed bin Farhat el-Manifi (Arabisht: عُمَرْ الْمُخْتَارْ مُحَمَّدْ بِنْ فَرْحَاتْ الْمَنِفِي) (1861-1931) ishte një luftëtar i lirisë së popullit libian kundër kolonializmit italian.

Omer el-Muhtar Muhammed bin Farhat el-Manifi lindi më 20 gusht 1861[1][2], ishte i njohur nga italianët kolonialistë si Matari i Mafisë. Ai ishte udhëheqësi i Rezistencë në Libinë Lindore nën sektin Senussi, kundër Kolonizimit Italian të Libisë. Omeri ishte figurë e mirënjohur i Lëvizjes Senussi dhe konsiderohet si Hero Kombëtar i Libisë. Në fillim të vitit 1991, ai organizoi rezistencën kombetare kundër italianëve kolonialiste dhe e udhehoqi atë për 20 vjet. Omer El-Muhtari luftoi gjithashtu kundër Kolonizimit Francezë të Çadit dhe Okupimit Britanezë në Egjipt.

Pas shumë tentativave, forcat ushtarake italiane e kapën El-Muhtarin afër Slontës dhe e varën më 16 shtator 1931.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Profile of Omar Al-Mukhtar[lidhje e vdekur]
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2017. Marrë më 9 shkurt 2021. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)