Jump to content

One-Punch Man

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

One-Punch Man (ワンパンマン Wanpanman) është një seri manga krijuar nga One.[1] Kapitulli i parë i manga u botua më 14 qershor 2012.[2] Seri manga filloi botimin në Weekly Shōnen JumpViz Media (Shonen Jump Alpha në atë kohë) në Amerikën e Veriut më 21 janar 2013.[3] Vëllimi i parë digjital u lirua në shkurt 2014.[4] Manga u lëshua për shtyp në Shtetet e Bashkuara duke filluar më 1 shtator 2015.

Anime adaptuar nga Madhouse u transmetua në Japoni mes muajit tetor dhe dhjetor të vitit 2015.[5][6] Një sezon i dytë i One-Punch Man është planifikuar. Studio që ngjall sezonin e dytë do të jetë J.C.Staff në vend të Madhouse që bëri sezonin e parë. Viz Media ka siguruar të drejta zyrtare për sezonin e dytë. Sezoni i dytë është planifikuar të fillojë transmetimin në prill 2019.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia ndjek jetën e një heroi mesatar të quajtur Saitama i cili arrin të fitojë të gjitha luftimet e tij me vetëm një grusht. Kjo përfundon duke qenë i zhgënjyer pasi ai nuk ndjen më emocionet dhe adrenalin që ndihej dikur në betejë. Në fund të fundit, çfarë është kaq e mirë për të pasur pushtet dërrmuese?

Shitjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në nëntor të vitit 2013, u njoftua se përshtatja e manga e One-Punch Man ka mbi 2.2 milion kopje në shtyp.[7] Deri në maj 2014, 3.4 milionë kopje u shtypën. Në nëntor 2014, manga kishte 4.5 milionë kopje në qarkullim.[8] Në një publikim të shitjes së gushtit në vitin 2015, One-Punch Man tejkalon 5.8 milion kopje. Deri në korrik 2017, në shtyp ishin 13 milionë kopje.[9] Që nga 4 prilli 2018, manga kishte 15 milionë kopje në shtyp.[10]

Pasi u lirua në Shtetet e Bashkuara, të dy vëllimet e parë dhe të dytë debutuan në listën e shitësve më të mirë të Mangës së New York Times, në vendin e parë dhe të dytë, dhe qëndruan aty dy javë. Vëllimi një ra në vendin e dytë për javën e tretë, ndërsa vëllimi i dytë ra nga lista. Vëllimi një ishte ende në listë për javën e katërt. Seri u nominua për një çmim Eisner në vitin 2015.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Titulli i mangës u bazua në Anpanman, një superhero i fëmijëve në Japoni.
 • One-Punch Man është një parodi i superheronjëve që shfaqen në strip dhe shonen manga.
 • Super-kontinenti i botës është i ngjajshëm me hartën e prefekturës Saitama, Japoni.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Two Creators of the Original Manga One-Punch Man". Oppai Hoodie Blog. Arkivuar nga origjinali më gusht 5, 2017. Marrë më maj 20, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Young Jump Launches Free Site with Eyeshield 21's Murata (Updated)". Anime News Network. Marrë më 13 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Viz's Shonen Jump Alpha Adds One-Punch Man Manga". Anime News Network. Marrë më 14 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Manga: One-Punch Man Vol.1". Viz Media. Marrë më 18 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "One-Punch Man TV Anime Listed for October Premiere". Anime News Network. mars 27, 2015. Arkivuar nga origjinali më shtator 23, 2015. Marrë më shtator 19, 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "One-Punch Man Anime's October Premiere Confirmed". Anime News Network. korrik 22, 2015. Arkivuar nga origjinali më shtator 5, 2015. Marrë më shtator 19, 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "One-Punch Man Has 2.2 Million Copies in Print (Updated)". Anime News Network. Marrë më 22 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "One-Punch Man Has 4.5 Million Copies in Circulation". Anime News Network. Marrë më 23 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "One-Punch Man Has 13 Million Copies in Print". Anime News Network. Marrë më 25 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Roundup of Newly Revealed Print Counts for Manga, Light Novel Series". Anime News Network. Marrë më 8 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)