Jump to content

Opera Astana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Opera Astana (rusisht: Астана опера) është një teatër i operës i ndërtuar rishtas në Astana, Kazakistan, me vendim të Nursultan Nazarbayev.[1]

Historia e projektimit dhe ndërtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dizajni ka qenë pjesërisht i bërë nga Nursultan Nazarbayev, dhe ndërtimi filloi më 6 korrik të vitit 2010[1] nën drejtimin e Mabetex Group.[2] Ajo është ndërtuar në një vend prej 9 hektarë. Teatri i operës u hap në vitin 2013, u inaugurua me shfaqjen e parë kazakem, operën Birzhan dhe Sara.[3]

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatri i operës përfshin dy salla:

  • Salla kryesore (1250 vende), në të cilën paraqiten shfaqje të operas dhe baletit, dhe ka një vend për orkestër me hapësirë deri në 120 muzikantë,
  • Salla e vogël (250 ulëse).[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b In the backstage of Astana Opera, vox populi, November 21 of 2013.
  2. ^ Astana Offers World Class Opera House.
  3. ^ Curtain up at Astana Opera Arkivuar 25 nëntor 2018 tek Wayback Machine, euronews, June 24, 2013.
  4. ^ Opera and Ballet Theatre “Astana Opera” Arkivuar 3 mars 2016 tek Wayback Machine, culture map.

Lidhjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]