Opera shtetërore e Vjenës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Opera shtetërore e Vjenës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri lokal i Operës shtetërore të Vjenës është Staatsoper. është teatër në Vjenë, Austri, dhe njënga shtëpitë kryesore të operës në botë, vecanërisht i njohur për shfaqjet e veprave të Richard Wagner, Wolfgang Amadeus Mozart dhe Richard Strauss.