Ora e stacionit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kulla e Sahatit me orën e stacionit, Waterbury Union Station, Waterbury, Connecticut, SHBA.

Një sahat stacioni është një sahat në një stacion hekurudhor që ofron një tregues standard të kohës si për pasagjerët ashtu edhe për stafin hekurudhor.

Një stacion hekurudhor shpesh do të ketë disa orë stacioni. Ato mund të gjenden në një kullë sahati, në sallën e rezervimeve ose zyrën, në vendpushimin, brenda një kasolle treni, në ose përballë platformave të stacionit, ose gjetkë.

Dizajni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dizajni i orëve të stacionit në Evropë ishte më parë mjaft i larmishëm. Sot, shumica e tyre rrjedhin nga ora hekurudhore zvicerane e projektuar nga Hans Hilfiker, një inxhinier zviceran, në vitin 1944 kur ai ishte punonjës i Hekurudhave Federale Zvicerane.[1] Në vitin 1953, Hilfiker shtoi një dorë të dytë të kuqe në dizajnin e tij në formën e një disku sinjalizues të rojeve hekurudhore. Zbatimi teknik i orës hekurudhore, sinkronizimi qendror nga një orë master, u projektua së bashku me Mobatime, një prodhues orësh që ende prodhon orën hekurudhore zvicerane si dhe orën hekurudhore gjermane përveç shumë të tjerave.[2][3]

Modelet moderne të orës standarde evropiane të stacioneve kanë një fytyrë ore të bardhë që ndriçohet në errësirë, shenja ose peshore me ngjyrë të zezë në formë shiriti, por pa numra, në periferi të numrit të faqes së orës dhe akrepat e orës dhe minutave në formë shiriti, gjithashtu. me ngjyrë të zezë. Dora e dytë në këto modele standarde është një shirit i hollë, i trashë ose i pajisur me një disk në skajin periferik dhe shpesh me ngjyrë të kuqe. Hartime të tilla të orës janë lehtësisht të lexueshme nga një distancë.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Remarkable clocks and watches: the Swiss railway clock". swissworld.org (në anglisht). Berne, Switzerland: Presence Switzerland, Swiss Federal Department of Foreign Affairs FDFA. Marrë më 2014-12-11.
  2. ^ a b Köbi Gantenbein, red. (2013). Die Bahnhofsuhr – Ein Mythos des Designs aus der Schweiz (në gjermanisht). Zurich, Switzerland: Edition Hochparterre. Arkivuar nga origjinali më 2014-11-04. Marrë më 2014-10-19.
  3. ^ "Mobatime – Swiss Time Systems: References" (në anglisht). Sumiswald, Bern, Switzerland: MOSER-BAER SA. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2014. Marrë më 2014-10-19.