Orbital

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Orbital
Orbital Brixton Academy.jpg
Orbital duke performuar në Brixton Academy, 2009
Informacione
PrejardhjaSevenoaks, Angli
ZhanriAmbient techno
Electronica
LabelFFRR Records
Internal Records
Vite aktiv1989 - 2004
2009 - prezentë
Anëtarët
Phil Hartnoll
Paul Hartnoll
Webfaqja
orbitalofficial.com

Orbital është bend elektronik nga Anglia, i përbërë nga vëllezërit Phil dhe Paul Hartnoll. Karriera e tyre zgjati nga viti 1989 deri në vitin 2004, por në vitin 2009 bendi lajmëroi se do të riformohet. Emri i bendit vjen nga rrethi rrugor (orbital motorway) M25 në Londër, i cili luajti rol qëndror në skenën e hershme rave, gjatë ditëve të para të acid house. Një nga emrat më të mëdhenj të electronica-s në Britani, Orbital qenë të suksesshëm kritikisht edhe komercialisht. Ata janë të njohur për improvizime live gjatë shfaqjeve, akt ky i rrallë në skenën e techno muzikës. Ata ishin fillimisht të influencuar nga muzika electro e hershme dhe punk rock.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]