Orhan Miroğlu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Orhan Miroğlu (lindi në vitin 1953) është politikan dhe gazetar turk me prejardhje kurde. Ai është autor në gazetat ditore Radikal, Özgür Gündem, Yeni Özgür Politika, BirGün dhe Taraf. Ai u arrestua pas grusht shteti të vitit 1980 dhe u dënua për 15 vjet. Në vitin 1988, ai u lirua nga kujdestaria.

Ai i shpëtoi vrasjes së Musa Anter e cila ndodhi më 20 shtator 1992.[1] Orhan Miroğlu është i martuar dhe ka dy fëmijë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ TÜRKEI: Amtlich geschützter Terror. Arkivuar 8 nëntor 2019 tek Wayback Machine Focus, 8 maj 1995