Oroville, Washington

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Oroville, Washington
Anglisht : Oroville, Washington
qytet
noform
The townsite of Osoyoos Lake within the northern Okanogan Highlands in Oroville, Washington
Flamuri_figura
Vendndodhja
Oroville, Washington is located in SHBA
Oroville, Washington
Oroville, Washington

Koordinatat: 48°56′19″V 119°26′6″P / 48.93861°V 119.43500°P / 48.93861; -119.43500

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Washington
Qarku Okanogan
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 286 m (m.n.d.)
Popullsia 1686 banorë (2010)
Dendësia 396.9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi January 1, 1892
Zona Kohore PST-8
Verore PDT-7
Kodi Postal 98844
Prefiksi 509
Koordinatat 48° 56′ 19″ Veri

119° 26′ 6″ Perëndim

Faqja Zyrtare City of Oroville

Oroville, Washington (Oroville, Washington) është një qytet në qarkun Okanoganshtetit federal Washington, SHBA. Në Oroville, Washington jetojnë 1686 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 396.9 banor/km2 (1028 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (1.68 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 286 m (938 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Oroville, Washington – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale