Oshmare korçe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Në një enë me gjalpë, djathi skuqet pak, hidhet qumësht dhe pasi merr valë i hidhet miell misri, përzihet me shpejtësi që të mos krijohen kokrriza dhe piqet derisa të shkëputet nga anët e enës dhe të dalë yndyra. Vendoset në pjatë lugë-lugë dhe shërbehet e ngrohtë.

Për 4-5 persona duhen :

  • miell misri 3 filxhanë çaji,
  • qumësht 4-5 filxhanë çaji,
  • djathë 2 filxhanë kafeje,
  • gjalpë 2-3 lugë gjelle,
  • kripë