Osman Kazazi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Osman Kazazi

Osman Kazazi aktivist nacionalist i "Ballit Kombëtar", anti-nazifashit e anti-komunist. Pas çlirimit të Shqipërisë dënohet e persekutohet nga regjimi i atëhershëm për rreth 55 vjet. Në vitin 1998 i jepet titulli "Qytetar Nderi i Tiranës".[1]

Osman Kazazi lindi ne Tirane më 9 korrik 1917.Djali i vetem i Abdulla Kazazit e Hatixhe Huta,vellai i vetem i 5 motrave ,Osmani u rrit në nje familje qytetare tiranase me traditat,moralin e patriotizmin e tiranësve.Abdullai ishte zanatçi dhe njekohesisht merej me punimin e tokave te tij.Pasi mbaroi shkollën fillore ne Tirane,Osmani vazhdoi studimet ne "Gjimnazin e Shkodrës".Perjetoi me shume dhembje pushtimin e Shqipërisë nga Italia fashiste.Mori pjesë në protestat e demostratat e organizuara ne qytetin e Shkodrës e Tiranës,ku populli kerkonte arme per të mbrojtur atdheun.Në shtator 1939,Osmani regjistrohet në universitein'La Sapienza"në Romë,dega farmaci,ku studioi për 3 vite.Ne Romë,midis te internuarve e studentëve shqiptar antifashist fillon aktivitetin e tij politik për lirinë e kombit të tij dhe për vendosjen e demokracisë.Në Itali pati kontaktet e para me antifashistë italianë e shqiptarë dhe u brumos me idetë nacional republikane e antifashiste.Në verën e vitit 1942 Osmani kthehet për pushimet verore dhe vendos të ndërpresë studimet për shkak të fillimit të Luftës së Dytë Botërore e rezistencës antiitaliane në Shqipëri.Ju përkushtua luftës kundër pushtuesve duke marë pjesë aktivisht në Organizatën Naciolaniste Balli Kombëtar.Kontriboi në shtypin e kësaj organizate e në organizimin e rezistencës antifashiste në Tiranë.Me mbarimin e luftës dhe ardhjen në pushtet të komunistëve nis kalvari i vuajtjeve të tij në ferrin e diktaturës komuniste.Pa mbaruar mirë lufta ,më14 Nentor 19944,komunistët e arrestojnë si aktivist të Ballit Kombëtar e antikomunist;burgoset e internohet për 40 vite te jetës së tij.Osman Kazazi apo "Lala" siç e quanin bashkëvuajtësit e tij i qëndroi besnik bindjeve të tij republikane nacionaliste gjatë gjithë diktaturës së regjimit komunist.Me rënien e komunizmit dhe vendosjen e demokracisë dha kontributin e tijqë demokracia shqiptare të funksiononte si një sistem vlerash e meritash qytetare.Si kryetar i parë i "Shoqatës së të Perndjekurve Politik të Shqipërisë" dha maksimumin e tij që shoqëria shqiptare t'i vlerësonte dhe t'i përthithte në gjirin e saj të përndjekurit si njerëz me vlera morale e shoqërore.Z.Osman Kazazi ddo të mbetet në kujtesën e të gjithëve njeriu i thjeshtë,pa mburrje e ambicje personale,njeriu që i adhuronte dhe i qëndroi besnik vlerave kombëtare të kombit të tij.I fali atdheut jetën e tij ,një jetë e tërë vuajtjesh e sakrificash dhe s'kërkoi kurrë nga atdheu përfitime personale.U dekorua me medaljen e artë "Pishtar i Demokracisë" nga Presidenti i Republikës z.Sali Berisha në vitin 1992.Në vitin 1997 dekorohet me titullin "Qytetar Nderi i Shkodrës" nga Keshilli Bashkiak i këtij qyteti.Këshilli Bashkiak i Tiranës i jep titullin"Qutetar Nderi të Tiranës" në vitin 1998.Dekorohet nga Vatikani me Medaljen e Artë"Joannes PP II".Dekorohet nga Republika e Iranit dhe dekorohet "Për merita në shërbim të njerëzve "nga qyteti i Veronës Itali.U nda nga jeta më 3.3.1999.

  1. ^ Bashkia e Tiranës - Bashkia e Tiranës