Ouyang Nana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ouyang Nana (lindi më 15 qershor 2000) është aktore dhe muzikante tajvaneze.[1][2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E inspiruar nga violonçelistja Mei-Ying Liao, Ouyang Nana filloi të luaj piano në moshën pesë vjeçe dhe violimçel në moshën gjashtë vjeçe. Ajo fitoi vendin e parë me violimçel dhe vendin e dytë me piano në Garën Muzikore Wenhua Taiwan.[3] Ajo filloi të merr pjesë në programin muzikor në shkollën fillore Dun-Hua në vitin 2008 dhe diplomoi në vitin 2012 me nderime të larta.

Në vitin 2013, Ouyang filloi të merr pjesë në Institutin Muzikorë në Filadelfia. Ajo pastaj mbajti një koncert në Tajvan, dhe u ftua nga Orkestra Kanzawna në Japoni për të perfomuar në koncertë.

Ouyang u largua nga Instituti Muzikor më 2015.[4] She then signed with Universal Music Group's Mercury Classics label and released her solo debut album, 15, which is a classical album.[5]

Në vitin 2016, Ouyang publikoi këngën e saj të parë "Warming Your Winter" për serialin e saj, "Yes! Mr. Fashion", drejtuar nga producenti Jim Lee.

Aktrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ouyang fillimisht tërhoqi vëmendjen me shfaqjen e saj në filmin Beijing Love Story, ku luajti si violonçelist.

Në vitin 2016, ajo filloi të aktroj në filmin Çeliku i Gjakosur me Jackie Chan.[6]

Në vitin 2017, ajo luajti në filmin Secret Fruit bazuar në novelin me njëjtin emër nga Rao Xueman.[7][8]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ouyang Nana është vajza e aktorëve Ouyang Long dhe Fu Juan. Ajo është poashtu mbesa e këngëtarit Ouyang Feifei. [9]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
2014 Beijing Love Story Liu Xingyang
2015 To the Fore Chen Yiqiao
2016 Mission Milano Luo Jiaxin
2017 Beautiful Accident Xing Xing
Secret Fruit Yu Chizi
Çeliku i Gjakosur Nancy

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
2016 Yes! Mr. Fashion Lu Xiaokui

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]