Përcjellja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dokumentari i kushtohet jetës dhe veprës së aktorit të njohur Vangjush Furxhi, i cili ka sjellë në ekranin shqiptar vlera të papërsëritshme artistike. Vangjush Furxhi ishte aktori më i kërkuar nga regjisorët e ekranit dhe të skenës. Si një aktor i madh shumëplanësh, që sa më shumë e sheh, aq me tepër mendon se nuk e ke njohur sa duhet vullkanin e tij krijues.

[1] [2]

Regjisori dhe ekipi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Regjia: Mevlan Shanaj
  • Skenari: Natasha Lako, Mevlan Shanaj
  • Fotografia: Stefan Gajo, Arben Çeku
  • Montazhi: Yrgys Çela, Denis Jorgo
  • Zëri: Kristaq Kristo
  • Producent: Mevlan Shanaj
  • Prodhuar nga: Zig Zag Film-Al, RTSH/ART
  • Financuar nga: Qendra Kombëtare e Kinematografisë, Ministria e Turizmit, Kulturlës, Rinis dhe Sporteve

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Katalog festivali i 13-të i Filmit Shqiptar (2012) nga Qendra Kombëtare e Filmit
  2. ^ https://issuu.com/nationalfilmcenter/docs/katalog-festivali-2012-ok