Përndjekja e homoseksualëve në Gjermaninë naziste

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Pas ngritjes së Adolf Hitlerit dhe Partisë Nacional Socialiste Gjermane (Partia Naziste) në Gjermani, meshkujt homoseksualë ashtu si edhe femrat lezbike, ishin dy nga grupet e shumta të shënjestruara nga nazistët dhe përfundimisht ishin ndër viktimat e Holokaustit. Duke filluar nga viti 1933, organizatat homoseksuale dhe ato lezbike u ndaluan, librat për studime mbi homoseksualitetin dhe seksualitetin në përgjithësi (sikurse edhe Institut für Sexualwissenschaft, i cili drejtohej nga aktivisti i të drejtave të homoseksualëve hebrenjë Magnus Hirschfeld) u dogjën dhe homoseksualët brenda vetë Partisë Naziste u vranë. Gestapo përpiloi listat e homoseksualëve, të cilët u detyruan të përputheshin seksualisht me "normën gjermane". [1]

Mes viteve 1933 dhe 1945, rreth 100,000 njerëz u arrestuan si homoseksualë, nga të cilët rreth 50,000 u dënuan zyrtarisht. Shumica e këtyre njerëzve qëndruan në burgje të rregullta dhe rreth 5,000 deri në 15,000 të dënuar u burgosën në kampet e përqendrimit nazist. Është e paqartë se sa nga 5.000 deri në 15.000 vdiqën në kampe, por studiuesi kryesor Rüdiger Lautmann beson se shkalla e vdekjeve të homoseksualëve dhe lezbejkave në kampet e përqendrimit mund të ketë qenë deri në 60%. Homoseksualët dhe lezbejkat në kampe u trajtuan në një shkallë të pazakontë mizorie.[2]

Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, trajtimi i homoseksualëve dhe lezbejkave në kampet e përqendrimit nuk u pranua nga shumica e vendeve dhe disa burra u arrestuan përsëri dhe u burgosën në bazë të dëshmive të gjetura gjatë viteve naziste. Madje deri në vitet 1980 qeveritë nuk e pranonin këtë episod dhe aspekt të lugtës, dhe deri në vitin 2002 qeveria gjermane nuk i kërkoi falje komunitetit homoseksual. [3] Megjithatë, kjo periudhë ende provokon kundërshti. Në vitin 2005, Parlamenti Europian miratoi një rezolutë mbi Holokaustin me të cilën përfshinte edhe persekutimin e homoseksualëve. [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Himmler, Heinrich. "Heinrich Himmler – Speech about Homosexuality to the SS Group Leaders" (PDF). Marrë më 2014-03-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Persecution of Homosexuals in the Third Reich". United States Holocaust Memorial Museum. Marrë më 1 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Melissa Eddy (18 maj 2002). "Germany Offers Nazi-Era Pardons". Associated Press. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Mathis Winkler (18 janar 2006). "European Parliamentarians Stand Up Against Homophobia". Deutsche Welle. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Përndjekja e homoseksualve dhe Holokausti – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale