Jump to content

Pacir Shicri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pacir Shicri
KombësiaShqipëtarë
Profesionizëdhënës i për UÇPMB
Vite aktiviteti1999-2001
Njohur përLuftë në Luginën e Preshevës
Akuza/t kriminaleKalimi i paligjshëm kufirit të Kosovës
Statusi penalArrestuar

Pacir Shicri ai ishte zëdhënës i Ushtria Çlirimtare e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit (UÇPMB) gjatë kryengritjes së viteve 1999-2001 në Luginën e Preshevës. Ai u arrestua nga trupat Amerikane dhe të KFOR-it në vitin 2001 pas kalimit të kufirit për në Kosovë.[1] Ai ishte delegacioni kryesor për bisedimet e paqes gjatë kryengritjes.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "British K-For troops under fire" (në anglishte britanike). 2001-01-25. Marrë më 2024-03-05.