Palmira

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Palmira

Palmira ose Tadmori qytet i botës së lashtë, që ndodhej në Siri.

Palmira apo i njohur si "qyteti i Zenobias", ndodhej rreth 210 kilometra në verilindje të Damaskut, në skajin verior të shkretëtirës siriane, ku malet Anti-Liban zbresin në rrafshinë. Ky qytet-oaz gjendej gati në gjysmë të rrugës mes detit Mesdhe në perëndim dhe lumit Eufrat në lindje. Thuhet se qytetin e rindërtojë mbreti Salomoni (Sulejmani). Ndërsa në literatur fillon të përmendet aty nga viti 64 p.e.s. pas pushtimeve romake në ato anë.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gazeta SHQIP 28 dhjetor 2009 Arkivuar 17 janar 2009 tek Wayback Machine