Jump to content

Paludamentum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Busta e Septimius Severus duke veshur një paludamentum

Romën republikane dhe perandorake, paludamentum ishte një mantel ose pelerinë e lidhur në njërën shpatull, e veshur nga komandantët ushtarakë (p.sh. Legatus legjionar) dhe më rrallë nga trupat e tyre. Si komandant suprem i tërë ushtrisë Romake, perandorët Romakë shpesh portretizoheshin duke e veshur atë në statujat e tyre (p.sh Augusti i Prima Portës) dhe në monedhën e tyre. Pas mbretërimit të Augustit, paludamentumi ishte i kufizuar te Perandori.[1] Fëmijët gjithashtu do ta veshin atë ndonjëherë, kur kishte mot të keq dhe ata kishin nevojë për mbrojtje. Vënia në paludamentum ishte një veprim ceremonial për caktimin e luftës.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hertha Sauer, "Paludamentum", Realencyclopädie der Classischen Altertumswissenschaft 18.3, (1949).
  2. ^ Roman Tribune: "Clothing of the Military Roman Tribune Arkivuar 16 tetor 2012 tek Wayback Machine." Retrieved on August 16, 2010