Pamela Anderson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Jeta e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Pamela-anderson-arbys-action-sport-awards-show-arrivals-OZKARZ.jpg

Anderson ka lindur në Ladysmith, British Columbia, e bija e Barry Anderson, një rregullonte furra, dhe Carol (Grosco Nee), një kameriere. gjyshi i saj, Juho Hyytiäinen, ishte finlandez, një vendas i Saarijärvi, dhe u largua Finlandë në vitin 1908, ndryshuar emrin e tij për Anderson kur ai mbërriti si një emigrant. Anderson gjithashtu eshte ruse nga nena e saj.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Pasi kaloi fëmijërinë e saj në Kanada në Vankuver, ajo shkoi si një njeri i ri në Shtetet e Bashkuara për të kultivuar ëndrrën për t'u bërë një aktore e famshme falë serialit televiziv Baywatch, por më vonë fitoi flops të shumta, dhe u bë e famshëm për dashurinë e trazuar ne jetën e saj, së pari me Bret Michaels, këngëtari kryesor i Helmi, pastaj me Tommy Lee, bateristi i Motley Crue, me të cilin ajo u martua dhe kishte dy djem, Thomas Lee (i lindur më 6 maj të 1996) dhe Dylan Jagger Lee (i lindur më 29 dhjetor të 1997). Me dy këngëtarë të kthyer amator porn video. Pas martesës për Lee, atëherë kishte një çështje me artist Rock Kid, të cilin ajo u martua, por menjëherë pasi të keni lënë. Më 7 tetor 2007 në Las Vegas eshte e martuar për herë të tretë, me burrin e saj Rick Salomon, i njohur si ish-të dashurin e Paris Hilton. Më pas, të dy kanë kërkuar dhe marrë anulimin e martesës. Ajo ka shfaqur në disa çështje të Playboy dhe ishte shok lojë të muajit shkurt 1990. Ajo mori pjesë në programin televiziv amerikan Dancing with Stars në 2010. Ajo u shfaq në disa shfaqje të World Wrestling Entertainment.

Kuriozitete[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Në 1996 fiton një Award Razzie si aktorja më e keqe për Barb Wire.
  • Në shtator 2007 ajo ka humbur 250.000 $ kumar
  • Aktorja ka thënë në një intervistë se prishja me burrin e saj e dytë u bë për shkak të filmit "Borat", ku ai ka luajtur vetë.
  • Ajo hynë në botën e televizionit, pasi u zbulua nga disa prodhues kur ajo ishte përshtatur në ekranin e madh të stadiumit gjatë një lojë futbolli.
  • Në klasifikimin e bërë në 2009 nga 50 njerëz sexiest të viteve '90, u rendit e dyta.
  • Ajo ka shtetësi të dyfishtë, të dy kanadezë që Shtetet e Bashkuara.
  • origjina finlandeze dhe ruse.
  • Ajo është vegjetarian dhe po lufton për të drejtat e kafshëve.
  • Tha se ata kishin një fobi të parregullt: aktorja ka frikë nga pasqyra

Lidhje te jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmat[redakto | redakto tekstin burimor]

Superhero Movie (27 mars 2008)

Stacked Skyler Dayton (2005-06)

Scary Movie 3 (20 tetor 2003)

Pauly Shore Is Dead (2003)

Pam & Tommy Lee: Stolen Honeymoon (1998)

Barb Wire (3 maj 1996)

Naked Souls (1995)

Raw Justice (24 gusht 1994)

Snapdragon (1993)

Baywatch C.Jean Parker (1992-97)

Home Improvement Lisa (1991-93)

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Pamela Anderson