Jump to content

Pamela Anderson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamela Denise Anderson ka lindur në Ladysmith, British Columbia, e bija e Barry Anderson, një rregulluse furrash, dhe Carol (Grosco Nee) Anderson, kameriere. Stërgjyshi i saj, Juho Hyytiäinen, ishte Finlandez, një vendas i Saarijärvi, dhe u largua nga Finlanda e hershme (e cila ishte pjesë e Perandorisë Ruse në atë kohë) në vitin 1908. Ai ndryshoi emrin e tij në Anderson kur mbërriti si emigrant. Anderson gjithashtu është ruse nga nëna e saj.

Anderson doli për herë të parë në gazetë direkt pasi lindi si "Fëmija i Nj;qind Vjetorit", sepse lindi e para në 1 korrik 1967, viti i nj;qind i themelimit zyrtarë të Kanadas sipas Aktit Konstitucional, 1867.

Anderson pësoji disa abuzime seksuale në fëmijëri, fakt të cilin nuk do e bënte publik deri në 2014: Ajo u abuzua nga Babbysitter-ja e sja nga mosha 6 deri në 10, u përdhunua nga një 25 vjeçar kur ajo ishte 12 vjeçe, dhe pësoi një përdhunim në grup nga i dashuri dhe gjashtë shokët e tij kur ajo ishte 14 vjeçe. Ajo gjithashtu ka shprehur se i ati ka qen i alkolizuar.

Anderson ka shkuar në Highland Secondary School në Comox, British Columbia. Gjatë gjimnazit, ajo luante në një grup volejbolli. Ajo u diplomua në 1985. Në 1988, u shpërngul në Vancouver dhe punoi si instruktore Fitnessi.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi kaloi fëmijërinë e saj në Kanada në Vankuver, ajo shkoi si një njeri i ri në Shtetet e Bashkuara për të kultivuar ëndrrën për t'u bërë një aktore e famshme falë serialit televiziv Baywatch, por më vonë fitoi flops të shumta, dhe u bë e famshëm për dashurinë e trazuar ne jetën e saj, së pari me Bret Michaels, këngëtari kryesor i Helmi, pastaj me Tommy Lee, bateristi i Motley Crue, me të cilin ajo u martua dhe kishte dy djem, Thomas Lee (i lindur më 6 maj të 1996) dhe Dylan Jagger Lee (i lindur më 29 dhjetor të 1997). Me dy këngëtarë të kthyer amator porn video. Pas martesës për Lee, atëherë kishte një çështje me artist Rock Kid, të cilin ajo u martua, por menjëherë pasi të keni lënë. Më 7 tetor 2007 në Las Vegas eshte e martuar për herë të tretë, me burrin e saj Rick Salomon, i njohur si ish-të dashurin e Paris Hilton. Më pas, të dy kanë kërkuar dhe marrë anulimin e martesës. Ajo ka shfaqur në disa çështje të Playboy dhe ishte shok lojë të muajit shkurt 1990. Ajo mori pjesë në programin televiziv amerikan Dancing with Stars në 2010. Ajo u shfaq në disa shfaqje të World Wrestling Entertainment.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Në 1996 fiton një Award Razzie si aktorja më e keqe për Barb Wire.
 • Në shtator 2007 ajo ka humbur 250.000 $ kumar
 • Aktorja ka thënë në një intervistë se prishja me burrin e saj e dytë u bë për shkak të filmit "Borat", ku ai ka luajtur vetë.
 • Ajo hynë në botën e televizionit, pasi u zbulua nga disa prodhues kur ajo ishte përshtatur në ekranin e madh të stadiumit gjatë një lojë futbolli.
 • Në klasifikimin e bërë në 2009 nga 50 njerëz sexiest të viteve '90, u rendit e dyta.
 • Ajo ka shtetësi të dyfishtë, të dy kanadezë që Shtetet e Bashkuara.
 • origjina finlandeze dhe ruse.
 • Ajo është vegjetarian dhe po lufton për të drejtat e kafshëve.
 • Tha se ata kishin një fobi të parregullt: aktorja ka frikë nga pasqyra

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Superhero Movie (27 mars 2008)
 • Stacked Skyler Dayton (2005-06)
 • Scary Movie 3 (20 tetor 2003)
 • Pauly Shore Is Dead (2003)
 • Pam & Tommy Lee: Stolen Honeymoon (1998)
 • Barb Wire (3 maj 1996)
 • Naked Souls (1995)
 • Raw Justice (24 gusht 1994)
 • Snapdragon (1993)
 • Baywatch C.Jean Parker (1992-97)
 • Home Improvement Lisa (1991-93)