Pamporovo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamporovo në dimër

Pamporovo (bullgarisht: Пампорово, shqiptim: /pam'porovo/) është një vendpushim ski popullor në Provincën Smoljan, Bullgari jugore, një nga më të njohurit në Evropën Juglindore. Është vendosur në mesin e pyjeve me bredh të Norvegjisë dhe vizitohet kryesisht gjatë dimrit për ski dhe rrëshqitje në dëborë. Është gjithashtu një vend i njohur turistik në verë. Qendra e Pamporovo përfshin një numër hotelesh dhe bare. Është gjithashtu një nga vendpushimet më jugore të skijimit në Evropë. Është një vendpushim miqësor për familjen dhe i përshtatshëm për fillestarë dhe për mesatarë.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendpushimi është vendosur në malet jugore të Rodopës në një lartësi prej 1620 metrash mbi nivelin e detit. Maja më e lartë në zonë, Snezhanka Peak (Bullgarisht: Снежанка) në 1928 m, është disa qindra metra mbi vendpushimin dhe mban Kullën Snezhanka. Pamporovo është rreth 260 km larg Sofjes, 85 km në jug të Plovdivit, 15 km në veri të Smoljan, dhe 10 km në jug të Chepelare.

Skijimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Resorti ka 55 km vrapime skish dhe 38 km shina skijimi ndër-vend të shërbyer nga 18 ashensorë me një kapacitet të përgjithshëm prej 13,000 personash në orë. Shtatë makineritë e nivelit të dëborës dhe 90% të mbuluara me topa dëbore u garantojnë skiatorëve udhëtime të këndshme në tatëpjetë. Më shumë se 100 instruktorë të skive me kualifikim të lartë, të rrjedhshëm në gjuhë të ndryshme, janë në dispozicion për të ndihmuar si fillestarët, edhe skiatorët e ndërmjetëm, si dhe rrëshqitësit në dëborë. Janë krijuar disa vrapime të reja dhe tani ekziston një kryesues tjetër në operim Shërbimi i pistave të reja të skive Stoykite dhe një T-bar i zëvendësuar me një karrige fikse 4 Man.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

A mountain landscape
Pamje ajrore e Pamporovo në verë

Dimrat në Pamporovo kanë tendencë të jenë të buta, por kanë rreth 150 ditë dëborë çdo vit. Ky kombinim lejon për një sezon të gjatë skijimi në vendpushim. Pamporovo është e njohur për numrin e madh të ditëve me diell gjatë dimrit, shpesh duke arritur në 120 ditë nga dhjetori deri në maj. Temperatura mesatare e janarit është −3 gradë Celsius.

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa më e madhe e zhvillimit të vjetër të vendpushimit Pamporovo shtrihet në verilindje të Snezhanka. Tani, në jug ka një zhvillim rezidencial në treg të quajtur Pine Lodge, ngjitur me ashensorin e skive Smolyan Lakes. Ka plane që në afërsi të ndërtimit të dy kurseve të golfit dhe për të shtrirë të gjithë zonën e skijimit në malin Perelik. Shtëpia e Pishave përballet me jugun drejt tokës së Spartakut, brenda Greqisë fqinje; dhe një autostradë e re e financuar nga BE do ta bëjë bregdetin grek të arritshëm me makinë.

Në janar 2010 u hap një pikë shtesë kufitare midis Bullgarisë dhe Greqisë, e cila është vetëm gjysmë ore vozitje nga Pamporovo me makinë. Kjo solli vëmendje të konsiderueshme nga turistët dhe media në vendpushim si e vetmja në Evropë që lejon një kohë kaq të shkurtër për të kaluar nga skijimi në not.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Informacion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trivia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

41°39′N 24°41′E / 41.650°N 24.683°E / 41.650; 24.683