Panafrikanizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri panafrikan

Panafrikanizmi është një ideologji dhe lëvizje që nxit solidaritetin e afrikanëve në mbarë botën.[1] Është i bazuar në besimin se uniteti është me rëndësi jetike për progresin ekonomik, shoqëror dhe politik dhe ka për qëllim të "bashkoj dhe ngrej" njerëzit me prejardhje afrikane.[2] Ideologjia pohon se fati i të gjithë popujve dhe vendeve afrikane është i ndërthurur. Në thelbin e tij panafrikanizmi është "një besim që popujt afrikanë, qofshin në kontinent ose në diasporë, ndajnë jo thjesht një histori të përbashkët, por një fat të përbashkët".[3]

Organizata e Unitetit Afrikan (tani Bashkimi Afrikan) është themeluar në vitin 1963 për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial të shteteve anëtare të saj dhe për të promovuar marrëdhëniet globale në kuadrin e Kombeve të Bashkuara.[4] Komisioni i Bashkimit Afrikan e ka selinë në Adis Abeba dhe Parlamenti Panafrikan e ka selinë në Johanesburg dhe Midrand.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dictionary.com = a basic definition of Pan-Africanism. Accessed 13 September 2012.
  2. ^ Frick, janari, et al. (2006), History: Learner's Book, p. 235, South Africa: New Africa Books.
  3. ^ Makalani, Minkah (2011), "Pan-Africanism". Africana Age.
  4. ^ About the African Union Arkivuar 29 janar 2011 tek Wayback Machine.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]