Jump to content

Pandora Hearts

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pandora Hearts (パ ン ド ラ ハ ー ツ Pandora Hātsu) është një shōnen manga nga Jun Mochizuki dhe u serializua në revistë Monthly GFantasy nga qershori 2006 deri në prill 2015. Manga përfundoi më 18 mars 2015 me gjithsej 104 kapituj. Seria manga u licencua për një botim në gjuhën angleze nga Broccoli Books, por më vonë u rrëzua dhe më vonë u licencua nga Yen Press.

Animeja u prodhua nga Xebec dhe filloi të transmetohet më 3 prill 2009 dhe përfundoi mëë 25 shtator 2009, përbërë nga 25 epizoda.Seriali u transmetua në TBS, BS-TBS, CBC dhe MBS gjatë xhiros së tij fillestare.[1] Më 11 shkurt 2010, NIS America njoftoi se do të lëshonte anime të Pandora Hearts në Amerikën e Veriut dhe lansoi DVD të animes me titra anglisht më 26 tetor 2010. Seria gjithashtu kishte 9 OVA (3 minutë për episod), të cilat transmetuan nga 24 korriku 2009 deri më 25 mars 2010.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oz Vessalius, një nga trashëgimtarët e katër çifligjeve, sapo është mbushur pesëmbëdhjetë. Jeta e tij është e pasur dhe e pakujdesshme, e errësuar vetëm nga mungesa e vazhdueshme e babait të tij. Megjithatë, kur ai rritet gjithçka ndryshon. Për asnjë arsye që ai nuk mund të dallojë, ai është hedhur në burg i njohur si "humnera", vetëm për të shpëtuar nga një "chain" i njohur si Alice, Bloodstained Black Rabbit ose B-Rabbit për pak kohë. Misteri fillon atje ndërsa Oz zbulon misterin pas Alice, humnerës dhe organizatës së çuditshme e njohur si Pandora. Seriali përmban referenca të rënda për romanin e Lewis Carroll Aventurat e Elizës në Botën e Çudirave dhe Through the Looking-Glass dhe mund të konsiderohen si fantazi ashtu edhe mister.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "XEBEC - Pandora Hearts - 第1話 紹介" (në japonisht). Xebec. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2013. Marrë më 12 shkurt 2010.