Panzerschreck

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bundesarchiv Bild 101I-671-7483-29, Reichsgebiet, Soldat mit Panzerabwehrwaffe.jpg

Panzerschreck (gjermanisht: terrori i tankeve) ishte emri i njohur për Raketenpanzerbüchse (shkurtimisht: RPzB), një 88 mm kalibër raketë anti-tank i prodhuar nga Gjermania gjate Luftës se Dytë Botërore. Një tjetër emër i përdorur për armen ishte Ofenrohr.

Panzerschreck-u ishte i projektuar si një armë e lehte anti-tank për këmbësorinë. Arma u sup-filloi dhe qëlloi një-hedhëse, fin-stabilizuar granatë me një kokë rakete pagesë formë. Ajo ishte bërë në një numër shumë më të vogla se Panzerfaust, e cila ishte një disponim qitjes recoilless pushkë një kokë rakete anti-tank.