Jump to content

Paracaktimi në Islam

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kaderi (Arabisht: قدر‎ do të thotë “fati” ose “paracaktimi”)[1] është koncept i fatit hyjnor në Islam.[2] Është një nga gjashtë kushtet e besimit, së bashku me besimin në Njëshmërinë e Allahut, Librat e Zbritura, Profetët, Ditën e Gjykimit dhe Engjëjt.

Besimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Besimi në Kader ngërthen në katër gjëra:

  1. Besimi se Allahu ka dituri në çdo gjë, qoftë dituri në veprat e Tija ose në veprat e robërve të Tij.
  2. Besimi se Allahu ka shkruar atë në një pllakë të quajtur Lehvi Mahfudh.
  3. Besimi se nuk ndodh përveç se me dëshirën e Allahut, qoftë që ka të bëjë me punët e Allahut ose në veprat e krijesave të Tij.
  4. Besimi se çdo gjë është krijesë e Allahut duke përfshirë cilësitë ose lëvizjet e Tij,

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ J. M. Cowan (ed.) (1976). The Hans Wehr Dictionary of Modern Written Arabic. Wiesbaden, Germany: Spoken Language Services. ISBN 0-87950-001-8
  2. ^ ""Qadar"". missionislam.com. Marrë më 2016-03-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)