Parashqevi Gignasi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Parashqevi Gignasi
Ditëlindja:1886
Vendlindja:Elbasan, Shqipëri
Ditëvdekja:1954

Parashqevi Gignasi ishte e para grua shqiptare që ka dhënë mësim në gjuhën shqipe.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parshqevia Gignasi lindi në Elbasan në lagjen Kala në vitin 1886. Pas vdekjes së babait, daja i katër vajzave jetime, që punonte në patriakanën ortodokse në Stamboll, mori parashqevinë dhe motrën Polikseni për të studiuar në Stamboll për mësuesi në gjuhën greke. Pasi mbaroi studimet rreth moshës 20 vjeç filloi të punoi si mësuese në Berat, vazhdoi të punonte në shkollat shqipe të Elbasanit. Ajo gjithashtu u ka dhënë mësim fëmijëve të Shefqet Vërlacit.[1]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Parashqevi Gignasi (1886 -1954)". elbasaniad.org. Marrë më 21 korrik 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)