Jump to content

Pas vdekjes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Pas vdekjes është libër i komedisë së zezë nga shkrimtari shqiptar Andon Zako Çajupi, e shkruar në vitin 1902 dhe e botuar në vitin 1910.[1] Kjo vepër e cila u bë shumë e madhe në çdo cep të Shqipërisë. Kjo është një dramë e shkruar në vitin 1902, që tregon për një doktor të çmendur, Adham-Uti, që është i dashuruar me Lulushen, një vajzë të re që është e martuar me një tjetër. Doktori mendon se ka gjetur një ilaç që mund të ringjallë të vdekurit dhe do ta përdorë për të sjellë sërish në jetë Lulushen, pasi ajo vdes nga një sëmundje. Por ai nuk e di se Lulushja është vdekur me dashuri për burrin e saj dhe nuk dëshiron të kthehet në jetë me Adham-Utin. Kjo dramë është një kritikë e ashpër e shoqërisë së kohës, që ishte e prapambetur dhe e sunduar nga traditat dhe paragjykimet. Në vitin 1980, u bë një film me të njëjtin titull, me Kadri Roshin në rolin e Adham-Utit.

  1. ^ "Pas Vdekjes (After death) (1910) – Andon Zako Çajupi". Lesser-known gems (në anglisht). 30 dhjetor 2016. Marrë më 6 mars 2024.