Pascal Salin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Pascal Salin (16 maj, 1939) është një ekonomist francez, profesor emeritus tek Université Paris-Dauphine, specialist në financat publike dhe në ekonominë monetare.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salin boton kryesisht në gjuhën franceze dhe ka botuar vepra mbi teorinë dhe politikën monetare. Gjatë viteve 1970-të dhe 1980-të Pascal Salin ka qenë autor i një numri të konsiderueshëm artikujsh mbi sistemin monetar europian. Në vitet e fundit ai ka botuar libra që mbrojnë sistemin e sipërmarrjes së lirë dhe filozofinë e liberalizmit klasik.

Botime të zgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Revenir au capitalisme : Pour éviter les crises, Odile Jacob, (2010)
 • Français, n'ayez pas peur du libéralisme, Odile Jacob, (2007)
 • L'arbitraire fiscal ou comment sortir de la crise (1996)
 • La concurrence (1995)
 • Libre-échange et protectionnisme (1991)
 • Macroéconomie (1991)
 • La vérité sur la monnaie (1990)
 • L'ordre monétaire mondial (1982)
 • L'unité monétaire au profit de qui? (1980)
 • Recent Issues in International Monetary Economics, New York: North-Holland (1976) with Emil-Maria Claassen, eds.
 • Stabilization Policies in Interdependent Economies, Amsterdam: North-Holland Pub. Co. (1972) with Emil-Maria Claassen.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. REDIRECT Stampa:En Një portret i Pascal Salin-it nga 'Mises Institute'