Patrick Ekeng

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Giuseppe Meazza
Të dhënat vetjake
Emri i plotëPatrick Claude Ekeng Ekeng
Datëlindja26 mars 1990
VendlindjaYaoundé, Kamerun
Data e vdekjes6 maj 2016
VendvdekjaBukuresht, Rumani
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor mbrojtës
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2008-2009Canon Yaoundé29(7)
2009-2013Le Mans35(1)
2011Rodez (huazim)13(0)
2013-2014Lausanne-Sport28(2)
2014-2015Córdoba14(1)
2016Dinamo București10(0)
Karriera ndërkombëtare
2015Kameruni7(1)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Patrick Claude Ekeng Ekeng (26 mars 1990 – 6 maj 2016) ishte futbollist nga Kameruni i cili ka luajtur si mesfushor mbrojtës. Ai poashtu ka luajtur për Kamerunin në kupën kombëtare të Afrikës 2015.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Yaoundé, Ekeng u bashkua në Canon Yaoundé më 2008. në korrik 2009, ai nënshkroi një marrëveshje tre-vjeçare në skuadrën Le Mans FC. Më 14 janar 2011 Ekeng bashkua Rodez AF në formë huazimi deri në qershor.

Ekeng u kthye në Le Mans në qershor, dhe u shfaq rregullisht për ekipin në dy fushatat e mëposhtme. Ai u largua nga klubi më 8 korrik 2013 dhe nënshkroi një marrëveshje dy-vjeçare me FC Lausanne-Sport në të njëjtën ditë.

Më 14 korrik 2014, Ekeng nënshkroi një marrëveshje dy-vjeçare me Córdoba CF. Ai bëri debutimin e tij në La Liga më 30 gusht, duke zëvendësuar Aritz López Garai në minutën e 74-të me një barazim 1-1 në shtëpi kundër Celta de Vigo.

Ekeng shënoi golin e parë në kategorinë kryesore të futbollit spanjoll, më 3 tetor, duke barazim 1-1 kundër Getafe CF. Më 31 gusht të vitit vijues, pasi vuante dëbim në vendin e fundit, ai e shfuqizoi kontratën e tij.

Ai përsëri u zhvendos në një vend tjetër, duke nënshkruar për FC Dinamo Bucureşti më 11 janar 2016. Ekeng ka luajtur 12 ndeshje zyrtare për ROSII Câinii, duke shënuar golin e tij të vetëm më 20 prill në ndeshjen e dytë të gjysmë-finales në Cupa Romaniei, duke barazuar 2-2 në derbin e përjetshme kundër FC Steaua Bucureşti.

Ndeshje ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekeng ka luajtur poashtu në Kampionatin e Rinive në Afrikë 2009, por humbi në ndeshjen e dytë kundër Ganës 2-0. Në njëjtin vit, Ekeng ka luajtur në kupën botërore U-20 FIFA, por skuadra nuk u kualifikuan nga grupi.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 maj 2016, Ekeng erdhi në pjesën e dytë të ndeshjes kundër Viitorul Constanța. Pas minutës së 70-të, ku rezultati ishte 3-2, ai u rrëzua. Ai u dërgua në spital, ku mbrenda dy orëve, stafi konfirmuan se ai vdiq; ai ishte në moshën 26 vjeçar.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]