Paul Brannigan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Paul Brannigan (lindi më 24 shtator 1986)[1][2] është aktor skocezë. Ai është i njohur për rolin e tij si Gareth O'Connor në serialin River City dhe për rolin e tij si Robbie në filmin The Angel's Share.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brannigan filloi karrierën e aktrimit në vitin 2012. Ai ishte nominuar për shpërblimin si aktori më i mirë.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brannigan jeton me të fejuarën e tij Sheree Couts dhe me djalin e tyre Leo.[3]

Në referendumin e cila ishte se a duhet Skocia të bëhet vend i pavarur? Branngan tha se Skocia duhet të ndahet me Mbretërinë e Bashkuar dhe të bëhet vend i pavarur edhe një herë.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
2012 The Angels' Share Robbie
2013 Sunshine on Leith Ronnie
2013 Under the Skin Andrew
2014 Beyond Michael
2015 Scottish Mussel Fraser

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
2012-2013 River City Gareth O'Connor[4]
2014 Love/Hate Scotty

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Liz Thomas (22 maj 2012). "Cannes 2012: 'Ken Loach saved my life, says ex-con star of new film The Angels' Share | Mail Online". London: Dailymail.co.uk. Marrë më 15 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Twitter / BAFTAScotland: WINNER: Best Actor / Actress". Twitter.com. Marrë më 15 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Susan Swarbrick (23 shtator 2013). "It's crying time for Paul Brannigan on River City". Evening Times. Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "BBC One - River City, 30/10/2012". Bbc.co.uk. 4 nëntor 2012. Marrë më 15 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]