Paul Gottlieb Nipkow

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Paul Julius Gottlieb Nipkow (22 gusht 1860 - 24 gusht 1940) ka qenë një ndër teknikët dhe elektricistët më të mirë të kohës.

Paul Gottlieb Nipkow
(1860 - 1940)
U lind në22 gusht 1860
KombësiaGjerman
ProfesioniElektricits,Teknik,Spkikës,Fizikant,Matematicíent etj...
Nipkov disk

Biografi e shkurtër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nipkow ishte një gjerman i lindur në Lauenburg (Lębork) në Pomerania një Provinc e banuar me Gjermanë. Ndërsa në shkollë në Neustadt (Wejherowo), Lindje të Prusisë, Nipkow eksperimentoi në telefoninë dhe transmetimin e fotografive të lëvizin. Pas diplomimit, ai shkoi në Berlin në mënyrë të studiuar shkenca. Ai studioi optikë fiziologjik me Hermann von Helmholtz, dhe elektro-fizikës me Adolf Slaby.

Idetë e Para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa ende student ai konceptoi idenë e përdorimit të një disk spirale-shpuar (Nipkow disk), për të ndarë një foto në një mozaik të pikave dhe vijave. Llogaritë e shtetit të saj shpikje që ideja erdhi tek ai duke ulur vetëm në shtëpi me një llambë të naftës në prag të Krishtlindjeve, 1883. Alexander Bain kishte transmetuar imazhe telegrafike në vitet 1840, por disk Nipkow përmirësuar procesin e encoding.

Ai ka bërë kërkesë në zyrën perandorake patentë në Berlin për një patentë që mbulon një teleskop elektrike për riprodhimin elektrike të objekteve ndriçuese, në "aparateve elektrike" kategori. Kjo u dha më 15 janar 1885, në mënyrë retroaktive 6 janar 1884. Nuk dihet nëse Nipkow ndonjëherë tentativë një realizim praktik të kësaj disk, por mund të supozojmë se ai vetë kurrë nuk e ndërtuar një të tillë.Patentë skaduar pas 15 vjetësh për shkak të mungesës së interesit. Nipkow mori një pozicion si një projektuesi në një institut në Berlin-Buchloh dhe nuk vazhdojnë punën në transmetimin e fotografive.

Prokjetimi i Parë i Trasmmetuesve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Telecasts e parë e përdorur një metodë optik-mekanike foto skanim, metodë që Nipkow kishte ndihmuar në krijimin me disk e tij, ai mund të pretendojnë disa kredi për shpikjen. Nipkow treguar para syve të tij të parë të televizionit në një shfaqje radio Berlin në vitin 1928: "televizioneve qëndroi në qeli të errët Qindra u ngrit dhe ka pritur me durim për momentin në të cilën ata do të shohin televizor për herë të parë kam pritur në mesin e tyre, gjithnjë e më në rritje.. .. nervor Tani për herë të parë unë do të shikoni se çfarë kam menduar 45 vjet më parë në fund arrita radhën e parë, një leckë të errët është shtyrë në anën, dhe unë pashë para meje një imazh dridhje, jo e lehtë për të dalluar ". Sistemi demonstruar ishte nga Baird Kompania John Logie Baird e Television. Baird ishte shpikësi i parë për të përdorur disk Nipkow-së me sukses, duke krijuar figura të parë televiziv në laboratorin e tij në tetor 1925.

Nga 1937, kur programi televiziv BBC shërbim të zgjedhur atë mbi sistemi mekanik Baird-së, gjithsej skanim elektronike foto, bazuar në punën e Manfred von Ardenne dhe ikonoskop shpikur nga Vladimir Zworykin, u bë gjithnjë e më të përhapura dhe shpikje Nipkow s nuk ishte më thelbësore për zhvillimin e mëtejshëm e televizionit.

Skeda:Projekti.jpg
Modeli i parë i një Televizori primitiv i Projektuar nga Nipkow

Transmetues Paul Nipkow[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kanali i parë i Gjermanisë televizionit publik, ka filluar në Berlin në 1935, u emërua Fernsehsender Paul Nipkow pas Paul Nipkow - "ati shpirtëror" e elementit bazë të teknologjisë televizive gjeneratës së parë. Ai u bë president nderi i "këshillit televiziv" e "Imperial Transmetimeve Dhoma". Nipkow vdiq në Berlin.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nipkow vdiq me 24 gusht të vitin 1940 në BerlinGjermanisë në Moshen 80 vjeqare naga shkqe Naturale.

Perjkutimoreja e Funeralit të Nikpowit në Berlin

Mirnjohje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paul Gottlieb Nipkow njihet si shpiksi i televizorit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]