Pedro de San José Betancourt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pedro de San José Betancourt

Pedro de San José Betancourt i njohur si Santo Hermano Pedro lindi në Vilaflor (Tenerife, Spanja) më 21 mar të vitit 1626 dhe vdiq më 25 prill 1667La Antigua Guatemala (Guatemalë), ishte një misionar spanjoll në Guatemalë dhe shenjtor i Kishës Katolike.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur më 21 mars 1626 në fshatin Vilaflor në jug të ishullit të Tenerife. Vjen nga një familje me origjinë të përunjur, që në moshë të hershme është karakterizuar me spiritualitetin e tij të madhe. U lut pa pushim madje edhe kur ruante kopenë e atit të tij. Alos 23 vjet la ishullin e tij të lindjes, Tenerife, dhe shkoi si misionar në Amerikë. Së pari ishte në Havanë (Kubë) dhe dy vjet më vonë ai erdhi në Guatemalë, ku ai vendos.[1]

A e keni studiuar në një kolegj jezuit, por mund të bëjë atë, kështu që ajo u bë një murg françeskan në manastirin e San Franciskos në Antigua Guatemala.[2] Ai e filloi punën e tij misionare në mesin lebrozët, të burgosurve, skllevër dhe indianët. Ai themeloi spitale dhe shkolla për të varfër, të pastrehë strehim për të moshuarit dhe jetimore. Ajo u pasua nga murgjit e tjerë dhe themeloi Urdhërin e Zonja jonë e Betlehemit në vitin 1656. Hermano Pedro konsiderohetUngjillizimi i Guatemalës. Kryer një punë sociale të krahasueshme me atë bërë shekuj më vonë nga Nënë TerezaKalkuta, duke vepruar sipasmë të rrezikuar dhe të të varfërit.[3]

Një nga dëshirat e tij ishte që të kthehen në shtëpi dhe të bëjë një pelegrinazh në Mauzoleun e Zonja jonë e Candelaria (Patron i Ishujt Kanarie), për të cilat ai kishte një përkushtim të madh që nga fëmijëria.[4] Por nuk do të dëshira e tij për Debiso të vdekjes së papritur. Ai vdiq të moshës 41 në 25 prill 1667 dhe u varros në kishën e San Franciskos në Antigua Guatemala, ku eshtrat e tij janë vizituar nga mijëra pelegrinë çdo vit.[5]

Papa Gjon Pali II lumturua atë në vitin 1980. 30 korrik 2002, gjatë vizitës në Guatemala Papa ngjashmëri shpallur i shenjtë. Kështu ai u bë shenjtori i parë i Ishujt Kanarie, shenjtorit parë të Guatemalës dhe të shenjtit e parë e Amerikës Qendrore. Festa e tij festohet çdo vit më 24 prill.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Biografía del Santo Hermano Pedro". Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2018. Marrë më 10 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Biografía del Santo Hermano Pedro". Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2018. Marrë më 10 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Biografía del Santo Hermano Pedro". Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2018. Marrë më 10 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Biografía del Santo Hermano Pedro". Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2018. Marrë më 10 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Biografía del Santo Hermano Pedro". Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2018. Marrë më 10 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Biografía del Santo Hermano Pedro". Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2018. Marrë më 10 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Peter of Saint Joseph Betancur – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale