Pema Luleshtrydhe (pajisje diellore e energjisë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ngarkuesin diellor publik - Strawberry Tree instaluar në Obrenovac, Serbi në tetor, 2010.

Pema Luleshtrydhe është ngarkuesi i parë diellor publik në botë për pajisjet telefonike . Ajo u zhvillua nga kompania serbe Strawberry Energy. Ajo fitoi vendin e parë në konkurrimin e "Energjisë së Qëndrueshme të Energjisë 2011" të Komisionit Europian në Bruksel, në kategorinë Konsumimi . [1] [2] [3]

Funksionalitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pema luleshtrydhe është një stacion diellor dhe WiFi-e i cili është i instaluar në mënyrë të përhershme në vende publike si rrugë, parqe dhe sheshe, duke u ofruar kalimtarëve mundësinë për të karikuar pajisjet e tyre telefonike falas kur ata janë jashtë. Pjesët kryesore të tij janë: [4] [5] [6] [7]

 • Panelet diellore që transformojnë energjinë diellore në energji elektrike
 • Bateritë e ringarkueshme të cilat grumbullojnë energji dhe bëjnë që pema luleshtrydhe të funksionoi për më shumë se 14 ditë pa diell
 • Gjashtëmbëdhjetë kordone për lloje të ndryshme të pajisjeve të lëvizshme, si telefonat mobil, kamerat, mp3 etj.
 • Elektronika e zgjuar mundëson balancimin midis energjisë së prodhuar dhe asaj të konsumuar

Gjithashtu, Pema Luleshtrydhe ofron internet falas të menjëhershëm.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ideja e parë e një ngarkuesi diellor publik për pajisjet mobile, pema Luleshtrydhe u zhvillua nga Milos Milisavljević, themelues i kompanisë Strawberry Energy.

Që nga viti 2013 , ishin instaluar njëmbëdhjetë Pemë Luleshtrydhe. Pema e parë e Luleshtrydhe u instalua në tetor të vitit 2010 në sheshin kryesor të komunës së Obrenovac, Serbi. Gjatë 40 ditëve të para nga prezantimi i ngarkuesit diellor, janë matur 10,000 ngarkesa. Një vit më vonë, në bashkëpunim me Telekom Serbia Company, u ngrit një ngarkues diellor publik i dytë për pajisjet celulare në komunën e Zvezdara, Beograd, Serbi. Në të njëjtin muaj, një pemë e tretë e Luleshtrydhe u vendos në Novi Sad, Serbi. Deri në fillim të vitit 2012, më shumë se 100,000 karikime janë arritur në të tre pemët e luleshtrydheve. [8] [9]

Në bashkëpunim me kompaninë Telekom Serbia, energjia luleshtrydhe gjithashtu ka instaluar Pemë Luleshtrydhe në këto vende:

 • Kikinda, Serbi, në korrik të vitit 2012. [10]
 • Vranje, Serbi, në gusht 2012. [11]
 • Bor, Serbi, në tetor 2012. [12]
 • Valjevo, Serbi, në tetor 2012. [13]

Në bashkëpunim me qytetin e Beogradit dhe komunën e Palilulës, Energjia Luleshtrydhe instaloi Pemën e Zezë Luleshtrydhe në Beograd në Tašmajdan Park, në nëntor 2012, me një dizajn tërësisht të ri nga arkitekti serb Milos Milivojević. [14]

Në fillim të vitit 2013, energjia Luleshtrydhe në bashkëpunim me qytetin e Beogradit dhe organizatën Mikser krijoi ngarkesën diellore publike Pemën Luleshtrydhe të ngritur me dizajnin e ri të dizajnuesve serbë Tamara Švonja dhe Vojin Stojadinoviq, në sheshin Slavija, Beograd, Serbi. [15]

Më vonë gjatë vitit 2013, në Bijeljina, nëpërmjet projektit "Bijeljina dhe Bogatiq - së bashku në rrugën drejt qëndrueshmërisë së energjisë përmes rritjes së efikasitetit energjetik dhe promovimit të burimeve të ripërtëritshme të energjisë" brenda Programit të Bashkëpunimit Ndërkufitar Serbi - Bosnjë dhe Hercegovinë, para Qendrës Kulturore dhe në Parkun e Qytetit. [16]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Strawberry Tree: Exclusive Showcase in Brussels
 2. ^ "Sustainable energy week awards 2011". Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 qershor 2012. Marrë më 22 maj 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Students invent first public solar-powered mobile charger
 4. ^ Strawberry Tree – Solar powered charging booth for small gadgets
 5. ^ "Strawberry Tree by Strawberry Energy". Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 dhjetor 2013. Marrë më 22 maj 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ The “Strawberry Tree” That Provides Solar Power
 7. ^ Strawberry Tree: A Free, Public, Solar-Powered Charging Station
 8. ^ Four Innovative Solar Tech Projects From Around the World
 9. ^ "The Strawberry Tree-the first public solar charger". Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 janar 2013. Marrë më 22 maj 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ mt:s presents solar charger for mobile handsets to citizens of Kikinda[lidhje e vdekur]
 11. ^ Solar Powered Strawberry Tree Installed in Serbia
 12. ^ Telekom Srbija installs solar mobile charger in Bor
 13. ^ Citizens of Valjevo obtain Strawberry Tree[lidhje e vdekur]
 14. ^ Post Sandy wish list-solar powered public chargers
 15. ^ "Strawberry Tree Flow: Solar Power Park Invites Passersby to Charge their Gadgets in Belgrade". Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 prill 2019. Marrë më 22 maj 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ As a part of the project, Bijeljina has installed two “Strawberry Tree” solar chargers