Penda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Penda me pergamenë
Penda dhe pupla

Pena, (pendël, pendla) zakonisht është një gyp i brirtë e i hollë në mbulesën e trupit të krahëve të shpendëve, me push a me fije të imëta në të dyja anët. Gjatë kohë janë përdorur për të shkruar, para shpikjes së lapsit, stilolapsit, lapsit kimik, etj. Përdorimi i tij bëhej në atë mënyrë që pendla zhytej në ngjyrë (tush) dhe më pas shkruhej në pergamenë ose letër.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]