Peniscola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Peniscola
Spanjisht : Peníscola/Peñíscola
Komunë
noform
Peniscola from the beach
Stema_figuraBandera de Peníscola.svg
Vendndodhja
Peniscola is located in Spanjë
Peniscola
Peniscola

Koordinatat: 40°21′33″V 0°24′27″L / 40.35917°V 0.40750°L / 40.35917; 0.40750

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Komuniteti i Valencias
Provinca Castelló
Qarku Baix Maestrat
Kryetari i Bashkisë Andrés Martínez Castellà
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 79 km2
Lartësia 46 m (m.n.d.)
Popullsia 7894 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Penisclà, penisclanaPeniscolà, peniscolana
Zona Kohore UTC+1
Koordinatat 40° 21′ 33″ Veri

0° 24′ 27″ Lindje


Peniscola është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Baix Maestrat, të provincës Castelló, në Komunitetin e Valencias. Peniscola ka 7894 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 79 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]