Pensacola, Florida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pensacola, Florida
Anglisht : City of Pensacola
qytet
noform
Up Clockwise: Pensacola Skyline, T. T. Wentworth, Jr. Florida State Museum, University of West Florida Library, Escambia County Courthouse, William Dudley Chipley Obelisk, National Naval Aviation Museum
Stema_figura
Vendndodhja
Pensacola, Florida is located in SHBA
Pensacola, Florida
Pensacola, Florida

Koordinatat: 30°26′V 87°12′P / 30.433°V 87.200°P / 30.433; -87.200

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Florida
Qarku  </ref>Escambia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 102.7 km2
 •  tokësore 58.8 km2
 •  ujore 43.9 km2
Lartësia 31 m (m.n.d.)
Popullsia 51923 banorë (2010)
 •  aglomerati 461227 banorë
Dendësia 956.80 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1559
Zona Kohore CST-6
Verore CDT-5
Kodi Postal 32501, 32512, 32534, 32591, 32502, 32513, 32559, 32592, 32503, 32514, 32573, 32593, 32504, 32516, 32574, 32594, 32505, 32520, 32575, 32595, 32506, 32521, 32576, 32596, 32507, 32522, 32581, 32597, 32508, 32523, 32582, 32598, 32509, 32524, 32589, 32511, 32526, 32590, 32507
Prefiksi 850
Faqja Zyrtare www.cityofpensacola.com

Pensacola, Florida (City of Pensacola) është një qytet në qarkun  </ref>Escambiashtetit federal Florida, SHBA. Në Pensacola, Florida jetojnë 51923 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 956.80 banor/km2 (2.303.50 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 102.7 km2 (39.7 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 31 m (102 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Pensacola, Florida – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale