Pentagoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pentagoni, selia e Departamentit Amerikan të Mbrojtjes, shkrepur në shtator 2018.

Pentagoni është ndërtesa e selisëDepartamentit të Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara. Ai u ndërtua në një plan të përshpejtuar gjatë Luftës së Dytë Botërore. Si një simbol i ushtrisë amerikane, shprehja Pentagon përdoret shpesh si metonim për Departamentin e Mbrojtjes dhe udhëheqjen e tij.

E vendosur në Arlington County, Virxhinia, përtej lumit Potomac nga Uashingtoni, D.C., ndërtesa u projektua nga arkitekti amerikan George Bergstrom dhe u ndërtua nga kontraktori John McShain. Toka u prish më 11 shtator 1941 dhe ndërtesa u dedikua më 15 janar 1943. Gjenerali Brehon Somervell dha shtysën kryesore për të marrë miratimin e Kongresit për projektin; Koloneli Leslie Groves ishte përgjegjës për mbikëqyrjen e projektit për Korpusin e Inxhinierëve të Ushtrisë Amerikane, i cili e mbikëqyrte atë.

Pentagoni është ndërtesa më e madhe e zyrave në botë, me rreth 6.5 milionë këmbë katrorë (150 hektarë; 60 ha) sipërfaqe, nga të cilat 3.7 milionë këmbë katrorë (85 hektarë; 34 ha) përdoren si zyra. Rreth 23.000 punonjës ushtarakë dhe civilë, dhe 3.000 të tjerë personel mbështetës jo-mbrojtës, punojnë në Pentagon. Ai ka pesë anë, pesë kate mbi tokë, dy nivele bodrumi dhe pesë korridore unazore për kat me një total prej 28.2km korridore. Sheshi qendror pesëkëndor prej pesë hektarësh (2 ha) është mbiquajtur "toka zero" me supozimin se do të ishte një objektiv kryesor në një luftë bërthamore.

Në vitin 2001, Pentagoni u dëmtua gjatë sulmeve të 11 shtatorit. Pesë rrëmbyes të Al-Kaedës fluturuan me Fluturimin 77 të American Airlines në anën perëndimore të ndërtesës, duke vrarë veten dhe 184 të tjerë: 59 në aeroplan dhe 125 në Pentagon. Ishte sulmi i parë i rëndësishëm i huaj ndaj objekteve qeveritare të Uashingtonit që kur qyteti u dogj nga britanikët gjatë Luftës së 1812. Pas sulmeve, ana perëndimore e ndërtesës u riparua, me një memorial të vogël shtëpie dhe kishëz të shtuar në pikën e ndikim. Një memorial në natyrë kushtuar viktimave të Pentagonit të 11 shtatorit u hap në vitin 2008.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]